Otto Daněk: Chybí lidé, ceny rostou. Výrobní firmy budou „smrtící koktejl“ pít dlouho

Podle dnes zveřejněných předběžných čísel skončila v srpnu bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách rekordním schodkem ve výši 28,1 mld Kč. V porovnání s loňským srpnem to je o 35,6 mld. Kč horší výsledek. Schodek nikdy nebyl od roku 2005 vyšší.

Za takto výrazným zvýšením schodku zahraničního obchodu stojí dvě zásadní věci: na straně jedné je to velmi výrazný pokles přebytku obchodu s motorovými vozidly o 10,4 mld. Kč, který je daný bržděním výroby kvůli nedostatku komponentů a na straně druhé je to cena ropy a zemního plynu. Jejich cena vystřelila raketově vzhůru a deficit obchodu s těmito komoditami se prohloubil meziročně o 8,9 mld. Kč. Skokový nárůst cen kovů také znamenal prohloubení deficitu v této oblasti o 6,7 mld. Kč.

Pokud se ale podíváme na meziroční porovnání objemu exportu, zjistíme, že meziročně vzrostl vývoz o 8,2 % na 277,5 mld. Kč a dovoz o 22,7 % na 305,5 mld. Kč. Trochu tomu letos napomohl i jeden pracovní den navíc. Jasně je vidět, že problém není na poptávkové straně, kde je vidět velký apetit nejenom na domácím trhu, ale i na těch zahraničních, nakupovat, ale na té nabídkové.

Nejsou součástky, vázne doprava a její cena den ze dne výrazně roste, v Česku schází lidské zdroje, raketovým způsobem rostou ceny energií a jak se zdá, Covid ještě neřekl své poslední slovo. Tento, pro výrobní firmy „smrtící koktejl“ nicméně budeme pít dlouho, očekáváme, že minimálně do konce letošního roku, ale s velkou pravděpodobností i déle.

Je velkou škodou, že v kumulaci za 8 měsíců tohoto roku export vzrostl oproti předkovidovému roku 2019 jen o 5,3 %, i když poptávka dle našich zjištění u řady exportérů vzrostla o více než 15 % !


Autor je český manažer a místopředseda Asociace exportérů ČR 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat