Oto Daněk: Kdo a co může za dobré výsledky exportu

Podle předběžných čísel skončila v listopadu bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 32,2 mld Kč, což je v meziročním srovnání o 20 mld. Kč lepší výsledek. Oproti stejnému období loňského roku vzrostl vývoz o 8,1 % na 353,2 mld. Kč a dovoz o 2,1 % na 321,0 mld. Kč. Exportéři skvělých výsledků dosáhli i přesto, že měl letošní listopad o jeden pracovní den méně než ten loňský, konstatuje ekonom a místopředseda Asociace exportérů Oto Daněk a pokračuje:

Listopad 2020 byl již třetí měsíc v řadě, ve kterém byla obchodní bilance silně přebytková. I tentokrát za to „mohl“ automobilový průmysl, kde vzrostl vývoz o 8,4 mld. Kč. Tento sektor tak dál doháněl ztráty z jarních měsíců. Do karet vyššího přebytku bilance zahraničního obchodu hrála také nízká cena ropy a zemního plynu a jejich nižší spotřeba. Deficit bilance s těmito komoditami se meziročně snížil o 4,3 mld. Kč.

Co se týče exportních regionů, do států EU27 putovalo zboží v hodnotě o 26 mld. Kč větší než ve stejné době před rokem a bilance meziročně vzrostla o 25,3 mld. Kč na přebytkových 81,8 mld. Kč. Nejvíce se v tomto směru dařilo na klíčovém německém trhu, kde meziročně stoupl objem vývozu o 12,7 mld. Kč a celková kladná bilance o 16,3 mld. Kč na 34,5 mld. Kč. Naopak s Čínou se deficit prohloubil o 5 mld. Kč.

Pro doplnění ještě uvedu, že v listopadu byl export do Velké Británie o jednu miliardu korun vyšší oproti stejnému období minulého roku (pravděpodobně se jednalo o předzásobení pro případ brexitu „no deal“), ale v kumulaci za 11 měsíců t.r. je meziroční propad exportu do GB 30 mld. Kč a jedná se o nejhorší výsledek od roku 2014.

Jak je z uvedených čísel zřejmé, situace se ve výrobním sektoru dál zlepšovala jak u nás, tak i u našich hlavních obchodních partnerů, což platilo především pro Německo. Velmi slušná čísla zahraničního obchodu lze očekávat i v prosinci, což signalizují předstihové indikátory. Nejistota se nyní přesouvá směrem do 1. čtvrtletí 2021 a to kvůli rozsáhlým restriktivním opatřením v ČR u klíčových obchodních partnerů.

Na závěr se pokusím udělat poslední letošní predikci výsledků exportu za rok 2020. Od září meziročně export narůstá, což mě pro tuto prognózu naplňuje optimismem, a tak se domnívám, že by export mohl za celý rok dosáhnout úrovně 3,5 bil. Kč. I tak ale meziroční propad překročí 190 mld. Kč, tedy bude horší o více než 5 %. V tuto chvíli, s přihlédnutí k vývoji pandemie Covid-19, to však považuji za mimořádně dobrý výsledek.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat