Oslabení koruny jako předzvěst čtvrtečního rozhodnutí ČNB?

Minulý týden potvrdil změnu v dosavadním trendu kurzu koruny, který otočil a mírně korigoval silné pozice prudce nabyté v předchozích dvou měsících. Koruna se tak opět podívala téměř na hranici 25 EUR/CZK, čímž odmazala většinu květnového posílení. Oslabení v minulém týdnu bylo podpořeno zejména četnými prohlášeními členů bankovní rady ČNB směrem k možnosti razantnějšího snížení úrokových sazeb na nadcházejícím zasedání.

Trh dosud počítal s variantou -25bb, která se dle mediánu analytiků jeví stále jako nejpravděpodobnější, pravděpodobnost snížení o 50bb se však podstatně zvýšila. S rychlejším uvolňováním měnové politiky dlouhodobě počítá i náš odhad zejména vzhledem k slibným fundamentům české ekonomiky včetně zpomalující inflace spotřebitelských i výrobních cen. To potvrzují i samotní členové bankovní rady, kteří ústy Jana Fraita upozornili na absenci nových zdrojů inflačních tlaků.

Medián analytických odhadů je stále nakloněn opatrnějšímu kroku, a tak i přes značné oslabení koruny v minulém týdnu nemusí být případné větší snížení sazeb ještě zcela zaceněno.

Od vyhlášení tzv. mediální karantény minulý čtvrtek se kurz na slabších pozicích stabilizoval. Oslabení minulý týden zaznamenal i maďarský forint, který reagoval na snížení úrokových sazeb v Maďarsku o 25bb, ačkoli tam může jít o jedno z posledních snížení v tomto roce. V neprospěch forintu zapůsobilo i oznámení Evropské komise o snaze zahájit s Maďarskem rozpočtové disciplinární řízení, kterému Česká republika unikla jen těsně.

Tento týden bude ve znamení očekávaného rozhodnutí ČNB o nastavení úrokových sazeb, které má přijít ve čtvrtek odpoledne. Náš odhad počítá se snížením 2T repo sazby o 50bb. Medián analytických odhadů je však stále nakloněn opatrnějšímu kroku, a tak i přes značné oslabení koruny v minulém týdnu nemusí být případné větší snížení sazeb ještě zcela zaceněno.

Pokud by došlo ke snížení jen o 25bb, je možné naopak očekávat opětovné posílení koruny. V každém případě očekáváme, že v následujících měsících bude koruna opět posilovat, jelikož snižovat sazby by dále měla i ECB, ačkoli rizikem je pomalejší postup Fedu. V tomto týdnu bude k zajímavým událostem patřit ještě průzkum spotřebitelské důvěry v USA či v Německu, kde je zatím nálada stále pesimistická, ale od února se již postupně zlepšuje.

Z USA bude ke klíčovým událostem patřit ještě vývoj spotřebitelského cenového indexu PCE, který by mohl podpořit Fed v dřívějším zahájení cyklu uvolňování měnové politiky, jelikož v meziměsíčním srovnání se očekává stagnace cen, meziroční dynamika by měla zpomalit z 2,7 % na 2,6 % v květnu.


Autorem textu je Vít Mikušek, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat