Optimismus v průmyslu padá: klesá dynamika výroby i objemy objednávek

industry-2633879_640

Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru v říjnu vykázal citelný pokles, když se oproti září propadl o téměř tři body a dosáhl hodnoty 55,1. Celkem se tak hodnocení podmínek zpracovatelů ocitlo nejníže od listopadu roku 2020. Nad hranicí 50 bodů, která odděluje útlum od expanze, se ovšem index drží již 14 měsíců v řadě.

„Celkový obrázek, který podala říjnová edice průzkumu, příliš nadějně nevyznívá. Vlivem pokračujícího nedostatku výrobních vstupů klesá dynamika jak samotné výroby, tak i plánů do budoucna, zachycených objemem objednávek. Naopak pokračují inflační tlaky, když nedostatkové součástky a materiály setrvale zdražují,“ komentuje to Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank.

Příkladem problémů je tuzemský automobilový sektor, který již přikročil i ke kompletním odstávkám produkce. Na druhé straně se v Česku nadále zvyšuje zaměstnanost, což signalizuje, že podniky očekávají v dohledné době obrat k lepšímu. Říjnový index PMI tak podle analytiků de facto potvrzuje to, co bylo pozorovatelné z dalších ekonomických indikátorů v uplynulých týdnech. Výrobní sektor není za situace přetížených globálních logistických řetězců schopen si obstarat nezbytné vstupní komponenty, a zatímco ještě donedávna podniky tuto situaci vnímaly jako přechodnou, nyní jí již přizpůsobují své plány pro nejbližší měsíce, pro které snižují objemy objednávek. Nedostupnost výrobních vstupů pak tlačí jejich cenu nahoru, k čemuž se přidávají zdražující energetické komodity. Tento cenový tlak je již patrný nejen na vstupu, ale propisuje se do výstupních cen.

„Pro českou ekonomiku, silně orientovanou na průmyslový sektor, jde o neblahé signály, které nezavdávají mnoho naděje na úspěšné poslední čtvrtletí letošního roku. Ostatně již dříve avizované omezení výroby v tuzemských automobilkách zchladilo očekávání na růst české ekonomiky, a nevalný výsledek přinesl i údaj o vývoji HDP za třetí kvartál,“ upozorňuje Vít Hradil.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat