Optimismus mezi českými manažery firem lehce vzrostl

profit-gaa99d28d0_1920

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru na začátku roku vzrostl na 43,0 bodů z 41,8. Situace v českém průmyslu ale zůstává napjatá, kdy přetrvává problém nízkého množství nových zakázek.

Ani začátek roku 2024 nezastihl tuzemský zpracovatelský průmysl v dobrém rozpoložení. Český průmysl se stále potýká s nízkou domácí i zahraniční poptávkou. Pro velmi orientovanou ekonomiku na export, jako je ta naše, je velmi znepokojivé, že nový zahraniční obchod poklesl, kdy dochází ke stornování zakázek na klíčových exportních trzích, což se projevuje pokračujícím poklesem nových zakázek.

Pozitivní nálada je spojována především s postupným oživováním ekonomik v Evropě, což je zcela klíčové pro český průmysl, který je vysoce závislý na výkonu hlavních exportních trhů.

„Čeští výrobci tak snižují svou produkci, jejíchž objem klesá nepřetržitě již 20 měsíců. Také míra rozpracovanosti se snižuje, jak nových zakázek je méně a zároveň termíny dodávek se zkracují. Nicméně je otázkou, jaký bude další vývoj v dodavatelských řetězcích vzhledem k problémům v námořní dopravě v Rudém moři, což je klíčová dopravní tepna pro světový obchod,“ říká Martin Kron, analytik Raiffeisenbank.

Nižší odbyt se projevuje také v redukci vstupů, skladových zásob a také pokračujícímu postupnému propouštění i z řad kmenových zaměstnanců, kdy se firmy snaží optimalizovat své náklady. To se odráží i na prodejních cenách, které se dále snižují, a to jak mezi výrobci, tak prodejci. Ti se snaží propsat snižující se náklady do konečných cen včetně nabízení určitých slev za účelem povzbudit svůj byznys a zároveň aby zůstali konkurenceschopní.

„Průmyslová produkce velmi pravděpodobně za celý rok 2023 mírně poklesla a začátek tohoto roku obrat zatím nepřinesl. I přesto jsou firmy poměrně optimistické ohledně dalšího vývoje, kdy se sice stupeň důvěry pohyboval pod dlouhodobým průměrem, ale je na nejvyšší úrovni za posledních pět měsíců,“ podotýká Kron.

Pozitivní nálada je spojována především s postupným oživováním ekonomik v Evropě, což je zcela klíčové pro český průmysl, který je vysoce závislý na výkonu hlavních exportních trhů. Rovněž domácí poptávka by měla podle analytiků v průběhu roku nabírat na síle vzhledem k ustupující inflaci a poklesu úrokových sazeb ze strany ČNB.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat