Odbory vládě: dejte lidem 16. listopadu volno

Odbory navrhují vládě, aby na 16. listopadu, případně i na 13. listopadu, stanovila den pracovního volna To by spolu s víkendem a státním svátkem 17. listopadu podle nich pomohlo zamezit šíření koronaviru a zlepšit kritickou situaci v nemocnicích. 

„Zpomalí to covid a odlehčí to nemocnicím. Věřím, že vláda této mimořádné situace využije,“ říká předseda Českomoravské komory odborových svazů Josef Středula.

Jak ale upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda, dodatečný den volna připraví českou ekonomiku za současných podmínek nouzového stavu o dalších dvanáct miliard korun. Pokud by měly být dny volna navíc hned dva, půjde o 24 miliard korun. 

„Zatím se nezdá, že by situace v nemocnicích byla natolik kritická, aby měla taková dodatečná ztráta své opodstatnění. Je také otázkou, zda zavedení jednoho, případně dvou dnů volna navíc, byť ve spojení s víkendem a státním svátkem, opravdu výrazně zlepší epidemiologickou situaci,“ komentuje to Kovanda.

S pandemií koronaviru je podle něj třeba naučit se žít. „Tomu samozřejmě dopomohou systémové investice vlády, jako je rozšíření testovacích a trasovacích kapacit. Opatření, které odbory navrhují, ale systémové není. Snadno může jít jen o velmi nákladné plácnutí do vody,“ je přesvědčen Kovanda.  

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat