Ochrana právního státu rozděluje Visegrád. Má dopad na peníze z EU

euro-165852_640

Ministr zahraničí Tomáš Petříček doufá, že spor ohledně ochrany právního státu nepovede ke zpoždění při vyplácení peněz z evropských fondů. „Situace ukazuje, že ne vždy můžeme souhlasit s našimi partnery z visegrádské čtyřky. Pro Českou republiku je kompromis dosažený německým předsednictvím naprosto přijatelný,“ uvedl ministr při příležitosti Pražského evropského summitu (Prague European Summit).

Jak píše server Euractiv.cz Petříček také uvedl, že rychlé schválení rozpočtu je v zájmu všech států, včetně Polska a Maďarské, které rozpočet v současné době blokují. Evropská unie podle něj není pouze o finančních transakcích, ale také o hodnotách a principech, přičemž respekt k zásadám právního státu je jedním z nich.

Podobně se vyjádřil i slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok, který nedávno uvedl, že se pokusí přesvědčit své kolegy z Polska a Maďarska ke změně názoru.

Vládní veto unijního rozpočtu odmítá i maďarská opozice. Předsedové šesti největších opozičních stran v Maďarsku – DK, Jobbik, LMP, Momentum, socialisté a Párbeszéd – oponují maďarskému vetu unijního víceletého rozpočtu a fondu obnovy. Představitelé stran ve společném prohlášení zdůraznili, že je „nezbytné všem občanům, členským státům a představitelům EU zdůraznit, že premiér Viktor Orbán a jeho vláda nepředstavuje názor celého Maďarska“.

Naopak polský premiér Mateusz Morawiecki na půdě polského parlamentu odsoudil chování EU, která se podle něj dopouští nerovného přístupu ke svým členským státům. Zdůraznil, že mechanismus ochrany právního státu navržený unií je pro Polsko nepřijatelný a že je ochotný kvůli tomu zablokovat evropský rozpočet.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat