Ochlazování amerického trhu práce pokračuje

Wall Street, USA

Ačkoliv akciový Wall Street nevstoupil do nového roku zrovna nejlépe, tak příběh super hladkého přistání americké ekonomiky stále žije. Alespoň touto řečí včera promluvila první důležitá konjunkturální data zveřejněná v tomto roce.

Vedle poněkud rozporuplně se vyvíjející nálady v americkém průmyslu (index ISM sice vrostl, ale je stále hluboko pod 50 body) stojí především za zmínku včera publikovaná data z amerického trhu práce. Z nich totiž vyplynulo, že se Fedu přísnou měnovou politikou daří (prakticky kontinuálně) likvidovat převis nově otevřených pracovních pozic nad aktuální zásobou nezaměstnaných.

V listopadu minulého roku činil poměr neobsazených pozic na počtu nezaměstnaných již 1,4, přičemž Fed může cílit na hodnotu 1-1,2 (v postcovidové době tento podíl vyskočil na hodnotu 2). Zároveň však včerejší data také ukázala, že míra fluktuace na pracovním trhu (změna pozic mezi jednotlivými zaměstnavateli) rovněž dále klesá, což je jeden z nejvýznamnějších ukazatelů, jež signalizuje budoucí nárůst nezaměstnanosti a zpomalení růstu mezd.

Ač důležitá, tak včerejší data z amerického trhu práce, byla jen prvním zahřívacím kolem v tomto týdnu. Dnes bude show pokračovat tzv. ADP reportem a v pátek vyvrcholí oficiálními statistikami z trhu práce a indexem podnikatelské nálady ISM ve službách. Vše dohromady velmi důležitá data, která umožní udělat si daleko přesnější představu o aktuálním stavu americké konjunktury na přelomu roku. Pokud si však máme tipnout, tak i v pátek večer bude platit konstatování, že americký trh práce ochlazuje.


Autorem textu je Jan Čermák, analytik ČSOB

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat