Obrat v trendu koruny: stabilizace, nebo dokonce oslabení?

Minulý týden koruna otočila a prozatím uzavřela období silnějšího kurzu, když začala trendově oslabovat a ke konci týdne se ustálila mírně nad úrovní 24,70 EUR/CZK. V pondělí došlo po zveřejnění aktuální nezaměstnanosti v ČR k chvilkovému posílení, když podíl nezaměstnaných mírně poklesl z 3,7 % na 3,6 % v květnu.

Pokles v tomto rozsahu však byl očekáván, a tak se koruna rychle vrátila zpět a den ukončila jen s nepatrnou změnou. K výraznějšímu oslabení nad 24,70 EUR/CZK došlo až v úterý po zveřejnění české inflace, která oproti očekávání meziměsíčně stagnovala a v meziročním vyjádření zpomalila z dubnových 2,9 % až na 2,6 %.

Vývoj cenové hladiny v květnu tak naznačil, že dubnové překvapení směrem nahoru bylo spíše jednorázovou událostí, taženou výkyvem v segmentu potravin a služeb, a že prostor pro další uvolňování měnové politiky v Česku existuje. Ve středu pak pomalejším tempem překvapila i inflace v USA, což krátkodobě oslabilo pozici dolaru vůči hlavním světovým měnám a pomohlo koruně posílit až pod úroveň z úterního rána.

Vzhledem k rychlému návratu hodnoty dolaru však v pozdějších odpoledních hodinách trend opět obrátil a koruna postupně oslabovala až do pátku, kdy se kurz stabilizoval kolem úrovně 24,73 EUR/CZK. Ke slabší hodnotě koruny mohlo přispět i středeční zasedání Fedu, který dle očekávání ponechal úrokové sazby na stávající úrovni 5,25 – 5,50 %. V nové prognóze navíc Fed upozorňuje na riziko setrvalejší inflace, což zvýšilo pravděpodobnost pouze jednoho snížení sazeb v tomto roce (vs.tři snížení očekáváná v březnu).

Tento týden byly nejprve zveřejněny ceny výrobců v květnu, které v porovnání s předchozím měsícem skokově poklesly o 1,2 %, přičemž trh očekával výrazně nižší snížení. To však představuje další potvrzení našeho předpokladu postupné cenové stabilizace, která dává ČNB prostor pro pokračování v cyklu snižování sazeb. Ze zahraničí mohou mít tento týden na korunu vliv zejména výrobní ceny v Německu či hodnocení tamní ekonomiky prostřednictvím průzkumu ZEW.

Dle očekávání trhu zůstanou optimistické názory na současnou kondici sousední ekonomiky v menšině, mělo by však dojít ke zlepšení, a to i výhledově. Podstatné informace poskytne i maloobchodní a průmyslový sektor ekonomiky USA, kde by v obou případech mělo dojít k růstu. S ohledem na aktuální i očekávaný vývoj tak předpokládáme, že se koruna ve zbytku června k výraznějšímu posilování již nevrátí.


Autorem textu je Vít Mikušek, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat