Obrat v boji proti inflaci? Češi začali šetřit

financial-4560047_1280

Podle průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi každý druhý obyvatel nyní omezuje výdaje na cestování, potraviny či své útraty v restauracích. Třetina lidí omezuje výdaje za volnočasové aktivity, jako je kultura a sport. Za elektroniku a vybavení domácností omezuje výdaje také zhruba každý třetí oslovený. „Výrazné omezení výdajů zaznamenáváme především u obyvatel s nejnižším dosaženým vzděláním a spíše z menších měst a obcí,“ uvádí průzkum, podle nějž  se více omezují ženy a lidé ze starších generací, nejvíce věkové kategorie nad šedesát let.

Lidé šetří i na spotřebě plynu, v květnu ho lidé spotřebovali o deset procent méně než loni. Plyn je nyní o polovinu dražší než před rokem, elektřina o třetinu. V případě potravin nejvíce zdražila mouka, jejíž cena se za rok zvedla skoro o 65 procent.

Rekordy lámou i ceny pohonných hmot. Benzin Natural 95 zdražil na průměrných 47 korun a 31 haléřů a je tak o pět haléřů výše než dosavadní maximum z března. Řidiči platí stále více i za naftu, u ní ale březnový rekord zatím odolává. Ceny rostou navzdory snížení spotřební daně z minulého týdne.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat