Nový Portál občana slibuje jednodušší přístup ke službám státu

czech-republic-g912f00c19_1280

Portál občana, díky kterému lze řešit některé služby státu online, má novou podobu. Lidé si mohou dálkově zjistit například bodový stav řidiče, zařídit si zdarma výpis z živnostenského či trestního rejstříku či si nastavit upozornění na konec platnosti občanského i řidičského průkazu.

Portál občana poskytuje přihlášeným uživatelům přístup k více než 600 službám státu a v tuto chvíli jej navštěvuje již téměř jeden milion obyvatel.

„Jen za poslední rok se počet uživatelů téměř zdvojnásobil. Jeho podoba ale nebyla úplně uživatelsky přívětivá, s rostoucím počtem služeb se také stával méně přehledným. Rozhodli jsme se proto pro jeho redesign, nový Portál občana je tak je uživatelsky přívětivější, přehlednější a výrazně zjednodušuje komunikaci se státem v mnoha ohledech. Kromě vlastních 100 služeb poskytuje dalších 500 na spolupracujících portálech státní správy jako je např. Portál dopravy, Moje Daně, ePortál ČSSZ, Portál MPSV/Portál Jenda nebo Katastr nemovitostí,“ říká Ivan Bartoš, vicepremiér pro digitalizaci.

Začátkem roku 2024 má přibýt možnost spravovat v Portálu občana své eDoklady na vlastním mobilním zařízení, obvykle chytrém telefonu. Další novinky mají zahrnovat např. upozornění na změnu bodového konta řidiče, online registraci do systému DROZD, výpis z evidence občanských průkazů a cestovních pasů nebo možnost odesílat velké datové zprávy o velikosti až 100 MB.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat