Nové složení bankovní rady ČNB oficiálně potvrzeno. Koruna reagovala posílením

Eva Zamrazilová, společnost NRR

Hádanka ohledně nového složení bankovní rady ČNB byla oficiálně rozluštěna. Novou viceguvernérkou byla jmenována Eva Zamrazilová. Novou členkou rady se stala Karina Kubelková a novým členem Jan Freit. Znovu tak do funkce nebyl zvolen ani viceguvernér Tomáš Nidetzký ani Vojtěch Benda.

Dopad na kurz koruny byl tentokráte menší, než tomu bylo při jmenování Aleše Michla guvernérem 11. května.  „Koruna v návaznosti na nové složení bankovní rady vůči euru obratem posílila o více jak 10 haléřů, což svědčí o tom, že obavy finančního trhu byly částečně zažehnány. K posílení koruně mohl nepřímo pomoci i explicitní výrok prezidenta Miloše Zemana ohledně zapojení devizových rezerv jako měnověpolitického nástroje v boji s inflací,“ konstatuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

A co podle Nováka očekávat od nového složení bankovní rady?

„Vzhledem k tomu, že žádný z nově jmenovaných centrálních bankéřů veřejně neprezentoval názor na měnovou politiku a výši úrokových sazeb, tak o dalších krocích bankovní rady zatím lze jen spekulovat. Zároveň lze však předpokládat, že nová trojice nebude hantýrkou měnové politiky zastávat příliš jestřábí postoj.

S úrokovými sazbami přes léto pravděpodobně nová bankovní rada hýbat nebude. Nadcházející guvernér Michl totiž avizoval, že navrhne stabilitu sazeb po určité období. Ještě současná bankovní rada se navíc dostala s úrokovými sazbami natolik vysoko, že další zvyšování sazeb již nemusí být potřeba. Vždy je však lepší nechat si prostor na obě strany a v tomto směru tak může být závazek sazby nezvyšovat zbytečně svazující.

Neméně důležité bude to, jak se nová bankovní rada bude většinově stavět k případnému slabšímu kurzu koruny a k devizovým intervencím. Aleš Michl není příliš nakloněn devizovým intervencím, avšak Oldřich Dědek, který v posledním roce hlasoval proti zvyšování sazeb, se intervencím na podporu korunu nebrání. Z pohledu devizových intervencí je zajímavé připomenout, že Eva Zamrazilová byla tou centrální bankéřkou, která v listopadu 2013 nepodpořila kurzový závazek a vymezovala se proti němu.“

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat