Dosavadní roční nárůst počtu exekucí oproti minulému roku představuje 6,3 procenta, tedy o 20 tisíc zahájených exekučních řízení více. Počty se nicméně v jednotlivých měsících značně měnily. V porovnání s květnovým přírůstkem minulého roku, který činil 27 871 exekucí, jich letos za tentýž měsíc přibylo 39 548, tedy o 42 procent více. V září naopak nové exekuce meziročně poklesly o 10 procent. Situace se liší v jednotlivých regionech, nejvyšší nárůst zaznamenaly východní Čechy a jižní Morava, na severní Moravě naopak došlo k drobnému poklesu. Ukazují to data Ministerstva spravedlnosti z okresních soudů. S ohledem na administrativní náročnost výplat u zaměstnanců v exekuci je téma zásadní i pro zaměstnavatele.
Podle souhrnných dat okresních soudů, které ve zveřejněných sestavách zpracovává Ministerstvo spravedlnosti, dochází od letošního jara v porovnání se stejným obdobím vloni k nárůstu nově nařízených exekucí. V lednu letošního roku počet nových exekucí klesl o 25 procent. V dubnu ale nárůst stoupl na téměř 19 procent a květen už překročil hranici 40 procent. V srpnu je pak 23procentní nárůst druhý nejvyšší v tomto roce. V září zase počet nových exekucí klesl o 10 procent.
“Z dostupných údajů zatím nelze fakticky vyčíst, jestli meziroční změny v počtu nově zahájených exekucí mají vliv i na počet nových osob v exekuci nebo se jedná o růst exekucí vůči stávajícím dlužníkům,” komentuje data Radek Hábl, šéf Institutu prevence a řešení předlužení. Autor Mapy exekucí a jeden ze zástupců Platformy za reformu exekucí dodává, že podrobnější údaje by měla pravidelně zveřejňovat Exekutorská komora ČR, už to bude ale téměř rok, co statistiky naposledy aktualizovala. Některé statistiky jsou pak ještě starší.