Nouzový stav by mohl trvat až do 20. prosince

Podle vládního návrhu by měl nouzový stav trvat až do 20. prosince. Je to zásadní i pro tuzemské podnikání, nouzovým stavem jsou totiž podmíněna restriktivní opatření zasahující primárně odvětví služeb. V Poslanecké sněmovně se tedy v souvislosti s tím bude de facto rozhodovat o tom, kdy se bude znovu volně nakupovat v kamenných obchodech, chodit do restaurací či k holiči.

„S ohledem na to, že by nouzový stav zasáhl do téměř celého předvánočního období, kdy obchodníci tradičně dosahují nejvyšších tržeb, je pravděpodobné, že rozhodování bude nejenom ostře sledované, ale ani jednoduché. Navíc nadějná čísla o vývoji pandemie v posledních dvou týdnech mohou podpořit úvahy o rychlejším opuštění restrikcí a návratu k normálu nebo licitacím o úpravě jednotlivých platných opatření v rámci systému PES, který z podstaty věci nemůže být dokonalý, či dokonce pro některé ani „nejoptimálnější“,“ komentuje to analytik ČSOB Petr Dufek.

Zda nakonec bude nouzový stav prodloužen o měsíc či třeba jen dva týdny nelze nyní vůbec odhadnout. Odborníci navíc varují, že dřívější uvolnění restrikcí může opět zvýšit potenciál šíření nákazy. „Jisté je, že vítězem letošních Vánoc se stanou internetové obchody, které letos nejenom napomohly lidem lépe zvládat první a druhou vlnu pandemie, ale zajistí i podstatnou část vánočních nákupů,“ konstatuje Dufek.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat