Nižší výsledek americké inflace potěšil investory

Výsledky americké inflace za říjen skončily pod očekáváním. A to jak v případě meziměsíční (0,0 %) a meziroční spotřebitelské inflace (3,2 %), tak i v případě jádrové inflace (0,2 % m/m; 4,0 % r/r). K výraznějšímu poklesu pomohly zejména nižší ceny pohonných hmot.

Pro americkou centrální banku (Fed) tak patrně půjde o potvrzení, že současná výše sazeb je dostatečně restriktivní a není proto potřeba sazby dále navyšovat. Jakákoliv diskuze o snížení sazeb ale bude podle analytiků vyžadovat, aby jádrová inflace nepřekračovala 0,2% meziměsíční přírůstky, které jsou po anualizaci zhruba v souladu s inflačním cílem Fedu.

První snížení sazeb od Fedu trh očekává již příští rok v květnu.

V případě říjnových maloobchodních tržeb v USA očekávají analytici meziměsíční pokles o 0,3 %, zejména na pozadí poklesu u prodejů aut a pohonných hmot. Po očištění o tyto dvě obvykle volatilní kategorie by měly tržby růst o 0,2 %. Určité zvolnění naznačují i komentáře prodejních firem, které zveřejňují výsledky za třetí kvartál. Podle těch klesá ochota spotřebitelů kupovat zbytné statky, na druhou stranu informace například od prodejců vstupenek nenaznačují, že by během října docházelo k výraznějšímu zpomalení ochoty utrácet za zážitky.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat