Nezveřejňování finančních výkazů ve sbírce listin může mít pro firmy fatální následky

Daňové přiznání za rok 2021 bylo letos možné podávat do konce března v papírové formě, elektronicky do konce dubna a do konce června, pokud společnost využije služeb daňového poradce. Přesto, že se nejzazší termín pro zveřejnění výsledků hospodaření se blíží, finanční výkazy za loňský rok ve sbírce listin nezveřejnilo přes 91 % firem.

Podle analýzy poradenské společnosti Dun & Bradstreet, která má k dispozici nejrozsáhlejší databázi finančních výkazů a platebních informací o tuzemských podnikatelských subjektech, informační povinnost za rok 2020 splnilo jen 40 % společností.

„Dlouhodobá praxe ukazuje, že velké množství společností finanční výkazy do sbírky listin ještě doplní. I když se přístup firem k plnění informační povinnosti v posledních letech mírně lepší, stávající stav není uspokojivý. Nezveřejňování výsledků hospodaření totiž výrazně ztěžuje možnost prověřovat si obchodní partnery. Obzvlášť v posledních několika letech, kdy pandemie COVID a nově i válka na Ukrajině významně změnily podmínky na trhu, roste význam spolehlivých informací a vývoji hospodaření firem a jejich platební morálce,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová s tím, že za posledních pět let finanční výkazy ani jednou nezveřejnila třetina českých společností.

„To pro firmy může mít až fatální důsledky. Rejstříkový soud totiž může zrušit obchodní společnost a nařídit její likvidaci z důvodu neplnění zákonných povinností, a to zejména zakládat stanovené dokumenty do sbírky listin rejstříkového soudu. Těchto případů přibývá,“ dodala Petra Štěpánová z Dun & Bradstreet.

Dlouhodobé statistiky Dun & Bradstreet ukazují, že lepší přístup k plnění informační povinnosti mají akciové společnosti než společnosti s ručením omezeným. „Rozdíl zpravidla činí víc než deset procentních bodů,“ upřesnila Petra Štěpánová z Dun & Bradstreet.

Informační povinnost plní spolehlivěji firmy s vyššími tržbami. Pokud firma generuje roční tržby vyšší než jednu miliardu korun, je podíl firem, které v tomto ohledu porušují zákon o účetnictví nižší než 10 %. Opačný trend lze sledovat u podnikatelských subjektů, které tržby neuvádí. V této skupině firem informační povinnost neplní zhruba 80 % subjektů.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat