Nezaměstnaných v Česku pozvolna přibývá

I když počet lidí bez práce v únoru mírně vzrostl, míra nezaměstnanosti zůstala na lednových 4,3 %. Bez práce je aktuálně více než 311 tisíc lidí, což je o 84 tisíc lidí více než ve stejném měsíci loňského roku (který byl mimochodem posledním předkovidovým měsícem). „Nezaměstnanost od konce recese v podstatě stagnuje, když pomineme drobné odchylky v jednotlivých měsících. Vzrostla vlastně jen v průběhu druhého čtvrtletí loňského roku a od té doby se mění jen minimálně. Na první pohled se tak na českém trhu práce nic neděje, avšak to je jen zdánlivé,“ podotýká analytik ČSOB Petr Dufek.

Jak už naznačily dřívější výsledky z trhu práce, dochází k výrazným přesunům pracovníků mezi odvětvími a obory. To znamená, že se lidé poměrně úspěšně snaží najít rychle novou práci, aby nespadli do statistiky nezaměstnaných. Roli hrají i odchody (či návraty) do penzí, v rámci kterých starší generace zcela opouštějí trh práce. Nabídka volných míst na trhu práce také není zdaleka tak chudá, jako byla v časech po předchozích recesích. Dominují jí sice pomocné práce ve výrobě nebo ve stavebnictví, avšak vznikají i nová místa v úspěšných oborech napojených na e-commerce.

„Nízká nezaměstnanost jde na vrub samozřejmě i státní podpoře ve formě programů Antivirus, do kterých jsou zahrnuty stovky tisíc nezaměstnaných. Samozřejmě ne všichni by automaticky přišli o práci, pokud by se systém podpory změnil, avšak s ohledem na další lockdown je to rozumná cesta, jak se vyhnout negativním důsledkům ať už v podobě propouštění nebo propadu mezd dotčených pracovníků,“ říká Dufek.

Výhled nezaměstnanosti zůstává nejistý s ohledem na to, jak nejasný je další vývoj pandemie a s ní spojených restrikcí. Analytici předpokládají, že nezaměstnanost v letošním roce dál mírně vzroste. Vzhledem k pravděpodobnému oživení ve druhé polovině roku by však nárůst počtu lidí bez práce neměl být nijak dramatický.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat