Nezaměstnanost v Česku stále nízká: klesla na 3,2 %

Podíl nezaměstnaných osob se v květnu snížil na 3,2 % oproti dubnovým 3,3 %. Za květnovým poklesem nezaměstnanosti stály podle analytiků pozitivní sezonní faktory s rozjížděním prací v zemědělství, ve stavebnictví a ve službách navázaných na gastronomii a na cestovní ruch.

„V květnu však obvykle bývá pokles nezaměstnanosti výraznější a aktuální čísla z pracovního trhu naznačují, že další snižování nezaměstnanosti v nadcházejících měsících může být problematické,“ podotýká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

V květnu poklesl jak počet nezaměstnaných (235,5 tis.), tak  volných pracovních míst (337,3 tis.). I v květnu k zaměstnavatelům nastoupili další občané Ukrajiny, když na konci května jich pracovalo 56,4 tis.

„Začíná být stále více zřejmé, že se slabším hospodářským růstem v nejbližších čtvrtletích nebudou z pracovního trhu chodit tak silná čísla, jak se ještě na začátku letošního roku očekávalo. Evidentně začíná zpomalovat tvorba pracovních míst v průmyslu a v průběhu roku bude postupně klesat i rekordní počet nabízených volných pracovních míst v dalších odvětvích,“ říká Novák.

Na druhé straně se ukazuje, že situace na domácím pracovním trhu zůstává zatím aktuálně pozitivní s dostatkem volných pracovních míst a velmi nízkou nezaměstnaností. V souhrnu za celý letošní rok lze podle odhadů očekávat podíl nezaměstnaných osob kolem 3,3 %.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat