Nezaměstnanost v Česku je stále nízká. V dubnu klesla na 3,3 %

Podíl nezaměstnaných osob v dubnu poklesl na 3,3 % oproti březnovým 3,4 %. Očekávalo se přitom většinově snížení nezaměstnanosti na 3,2 %. „Vysvětlit to lze tím, že v dubnu k zaměstnavatelům nastoupilo téměř 36 tisíc občanů Ukrajiny. V dubnu došlo rovněž k poklesu nabízených volných pracovních míst na 344,4 tis. z březnových 360,2 tis. Dělat z dubnových čísel nějaké negativní závěry směrem do dalších měsíců zatím nemá příliš smysl. I nadále lze během jara očekávat pokles nezaměstnanosti směrem k 3 %,“ říká anal\ytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Zároveň je však podle něj zřejmé, že se slabším hospodářským růstem v nejbližších čtvrtletích nebudou z pracovního trhu chodit tak silná čísla, jak se ještě na začátku letošního roku očekávalo.

Za dubnovým poklesem nezaměstnanosti stály téměř výhradně pozitivní sezonní faktory s rozjížděním prací v zemědělství, ve stavebnictví a v některých službách. Situace na domácím pracovním trhu zůstává zatím pozitivní a je i nadále charakterizována vyšším počtem nabízených volných pracovních míst, než počtem nezaměstnaných. Na druhé straně začíná zpomalovat tvorba pracovních míst v průmyslu.

„S ohledem na pravděpodobné zpomalení domácí ekonomiky v letošním roce lze očekávat, že začne postupně klesat i rekordní počet nabízených volných pracovních míst. Volná pracovní místa začnou postupně ubývat i z toho důvodu, že část bude obsazována pracovníky z Ukrajiny. Toto se ostatně již projevilo v dubnových číslech o volných pracovních místech,“ dodává Novák.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat