Nezaměstnanost v Česku dále klesá, je na 3,5 %

Česká registrovaná míra nezaměstnanosti pokračuje v plíživém snižování, když v září poklesla o desetinu procentního bodu na hodnotu 3,5 %. Počet evidovaných uchazečů se meziměsíčně snížil o zhruba šest tisíc, když dosáhl 262 142. Méně bylo ovšem evidováno i volných pracovních míst, kterých meziměsíčně ubylo 5 203 a k dispozici jich tak bylo 357 911. Ve srovnání se zářím loňského roku pak aktuálně hledá práci o 15 tisíce lidí méně, vybírají si ovšem z o 41 tisíc větší nabídky pozic. Aktuálně tak připadá na jedno volné pracovní místo průměrně 0,7 uchazeče.

Z regionálního pohledu panuje tradičně nejnapjatější situace na pracovním trhu v okrese Karviná, kde nezaměstnanost dosahuje 8,9 % a na jedno volné pracovní místo připadá 10,1 uchazeče a v závěsu najedeme okres Most. Na opačném konci žebříčku se nachází Praha-východ, kde je nejen nejnižší registrovaná míra nezaměstnanosti (1,5 %), ale zároveň i největší nedostatek uchazečů (0,1 na jedno pracovní místo).

„Poslední mezinárodně srovnatelná data pocházejí z července a podle nich se Česká republika nadále těší primátu nejméně nezaměstnané země Evropské unie, kde vévodí žebříčku s 2,9 %. Jedná se ale o jinou metodologii, než jakou používá české MPSV,“ podotýká analytik Raiffeisenbank Vít Hradil.

Zářijový pokles míry nezaměstnanosti je v Česku běžným cyklickým jevem, který souvisí s postupným nacházením pracovního uplatnění mezi absolventy škol a také pokračující poptávkou po zaměstnancích v sezónních odvětvích. Nijak znatelně tento efekt v letošním roce neumocnila expanze v odvětvích, která procházejí restartem po pandemických uzavírkách, byť se v nich podle dostupných ohlasů pracovní síly nedostává. Velký počet aktuálně nabízených pracovních pozic tak evidentně Čechy jednoduše neláká a významná část tuzemské nezaměstnanosti je patrně zcela dobrovolná.

„Ani v nejbližších měsících nelze očekávat zhoršení situace. Naopak se jako pravděpodobný jeví další pokles míry nezaměstnanosti v řádu pár desetin procentního bodu, který zvrátí až příchod zimy, kdy lze čekat opětovný nárůst. Pokud tedy nedojde k výraznějšímu zhoršení epidemické situace a potažmo znovuzavedení ekonomických restrikcí, projde Česko letošním rokem s průměrnou nezaměstnaností poblíž 3,9 %, což se v historickém kontextu bude jevit poněkud paradoxně jako relativně dobrý rok,“ dodává Hradil.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat