Nezaměstnanost opět poklesla, firmy marně shánějí (kvalitní) zaměstnance

business-5779840_1280
I v listopadu míra nezaměstnanosti v Česku pokračovala v poklesu: podíl osob bez práce dosáhl 3,3 %, tedy o desetinu procentního bodu méně než v říjnu. Zhruba třetina z toho jde podle analytiků na vrub sezónním vlivům. Počet evidovaných uchazečů o práci se meziměsíčně snížil o něco málo přes šest tisíc, když dosáhl 245 549. Stejně jako v říjnu se meziměsíčně snížil i počet volných pracovních míst. Aktuálně jich je 344 840 oproti 352 454 v říjnu, tedy meziměsíční úbytek evidovaných míst o 7 614. „Převis volných pracovních míst nad uchazeči je tak stále evidentní a trh práce zůstává přehřátý,“ konstatuje analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht.
Ve srovnání s listopadem loňského roku aktuálně hledá práci o 29 tisíc lidí méně, ale počet hlášených volných pracovních míst je meziročně o 27 tisíc vyšší. Menší počet lidí si tak vybírá ze širší nabídky, což vyvíjí tlak na růst mezd. Aktuálně na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 0,7 uchazeče, stejně jako v říjnu.
Míra nezaměstnanosti podle MPSV
 
Aktuální
Předchozí
RB
Trh
v %        3,3
3,4
3,3
3,4
Zdroj: Raiffeisenbank, Reuters, MPSV

Z regionálního pohledu panuje tradičně nejnapjatější situace na pracovním trhu v okrese Karviná, kde nezaměstnanost dosahuje 8,4 % a na jedno volné pracovní místo připadá 9,9 uchazeče. Následuje okres Most s mírou nezaměstnanosti 6,2 % a 4,6 uchazeči na jedno volné místo. Na opačném konci žebříčku se nachází Praha-východ, kde je nejen nejnižší registrovaná míra nezaměstnanosti (1,3 %), ale zároveň i největší nedostatek uchazečů (0,1 na jedno pracovní místo).

„Poslední mezinárodně srovnatelná data pocházejí ze září a podle nich se Česká republika nadále těší primátu nejméně nezaměstnané země Evropské unie, kde vévodí žebříčku s 2,6 % (upozorňujeme, že se jedná o jinou metodologii, než jakou používá české MPSV). Pokračování trendu klesajícího počtu dlouhodobě nezaměstnaných (o déle jak 6 měsíců), v grafu po levé straně, ukazuje na odeznívající dopad pandemie na tuzemský trh práce,“ říká Vagenknecht.
K listopadovému poklesu míry nezaměstnanosti napomohlo zlepšení podmínek ve výrobním sektoru. „I přes možný obvyklý mírný nárůst míry nezaměstnanosti v prosinci, dosáhne celková míra nezaměstnanosti velmi pravděpodobně v souladu s naší prognózou za celý letošní rok v průměru 3,8 %,“ doplňuje Vagenknecht.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat