Nezaměstnanost ke konci roku mírně vzrostla

train-station-1868256_1280

Podíl nezaměstnaných osob v prosinci vzrostl na 3,7 % z listopadových 3,5 %. Za nárůstem nezaměstnanosti v závěru loňského roku stála především negativní sezónnost. Zhruba v podobném rozsahu došlo k prosincovému nárůstu nezaměstnanosti i v předchozích letech. V souhrnu za celý rok 2023 činil podíl nezaměstnaných osob (PNO) 3,6 %, což je oproti roku 2022 s PNO 3,4 % jen marginální zvýšení.

Pro celý loňský rok tak platilo, že se mírná recese tuzemské ekonomiky do situace na pracovním trhu promítala jen velmi umírněně a více prostřednictvím poklesu reálných mezd než nárůstem nezaměstnanosti.

Zároveň v loňském prosinci došlo k dalšímu úbytku volných pracovních míst. Oproti listopadu o 6,9 tis. a v meziročním srovnání o 16,9 tis. Zároveň poprvé od loňského ledna došlo v prosinci k situaci, kdy počet nezaměstnaných (279,2 tis.) překročil počet volných pracovních míst (271,8 tis.).

„Za poklesem nabídky volných pracovních míst však podle mě stojí opět především negativní sezónnost a stagnující ekonomika v menší míře. Otázkou samozřejmě zůstává kvalita pracovních míst, když na více jak 70 % volných pracovních pozic je požadováno jen základní či nižší vzdělání,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Podle experimentální statistiky ČSÚ bylo ve 3. čtvrtletí nabízeno 96,7 tis. volných pracovních míst.

„Na začátku letošního roku je nutné počítat s dalším nárůstem nezaměstnanosti s ohledem na negativní sezónnost a podíl nezaměstnaných osob se pravděpodobně vyšplhá lehce nad 4 %. Na opravdu výraznější nárůst sezónně očištěné nezaměstnanosti to však ani pro letošní rok nevypadá,“ doplňuje Novák.

Firmy napříč odvětvími si zatím většinou zaměstnance snaží držet a v průběhu letošního roku lze navíc podle predikcí očekávat postupné oživení české ekonomiky. „Pro letošek je tak podle mě nutné počítat s dalším pozvolným nárůstem podílu nezaměstnaných osob ke 4 % a to v závislosti od síly oživení české ekonomiky,“ konstatuje Novák.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat