Nervózní ECB. Její nákupy se odrazí i na českém dluhopisovém trhu

Evropská centrální banka zůstává v sázkách na blížící se oživení evropské ekonomiky velice opatrná. I když předsedkyně Evropské centrální banky Christine Lagardeová mluví o vyšší inflaci, je podle analytiků zjevné, že se jedná jen o tento rok a důvodem jsou vyšší ceny energií a ne ekonomikou tažená jádrová inflace. I proto Lagardeovou znervóznil poslední růst výnosů na dluhopisových trzích, který je podle ECB předčasný a nežádoucí. A i proto se ECB zavázala zrychlit nákup vládních dluhopisů v rámci pandemického programu PEPP, kde evropská banka může nakupovat dluhopisy všech členských zemí včetně Řecka.

Nákupy by podle Lagardeové měly být “výrazně vyšší” než v prvních měsících roku 2021. Eurové dluhopisy v reakci okamžitě posílily a jejich výnosy poklesly – na -0,34 % u německého desetiletého a na 0,6 % u italského desetiletého dluhopisu. I když Česko není součástí eurozóny, výraznější nákupy ECB se mohou pozitivně odrazit i na českém dluhopisovém trhu.

„Když začne ECB aktivněji “vysávat” dluhopisy z eurového trhu, může ve finále vzrůst poptávka zahraničních investorů po výše úročených českých dluhopisech. To by se české vládě bezesporu hodilo, protože tento rok plánuje hospodařit s jedním z nejvyšších schodků v Evropě (okolo 9 % HDP) a na trzích si bude muset půjčit až 700 miliard korun (přes 12 % HDP),“ konstatuje hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. To je podle něj na relativně málo likvidním českém dluhopisovém trhu znát a výnosy v posledních týdnech raketově vzrostly: přibližně o 60 bps na 1,83 %, což jsou nejvyšší úrovně od poloviny roku 2019. „Vyšší poptávka zahraničních kupců by tak českému ministerstvu financí přišla bezesporu vhod,“ konstatuje Bureš.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat