Nemovitosti loňský rok zlevnil, nastává období vhodného nákupu. Snižující se úrokové sazby totiž opět zvednou ceny, protože hypotéky budou dostupnější. Cítím na trhu větší optimismus. Za první letošní čtvrtletí se v Praze prodalo dvaapůlkrát více bytů než za stejné období loni. Praha je jistota, v Praze žije téměř 1,5 milionu lidí a každý den sem dojíždí 300 tisíc až 400 tisíc lidí. Navíc počet lidí v Praze přibývá, do roku 2050 se má metropole rozrůst o 400 tisíc osob.
Důležitá kritéria podle mě jsou: počet obyvatel nad 30 tisíc, kvalitní gymnázium, dobrá dopravní dostupnost do krajského města nebo do Prahy, bohatý kulturní život, fungující zaměstnavatelé – tedy nové průmyslové zóny, které mají ještě dále růst.
Na sever od Prahy neinvestuji. Mladá Boleslav, Liberec – chybí mi zde kvalitní vlakové spojení do Prahy, dálnice D10 už rychlejší nebude, aut přibývá. Věřím naopak nemovitostem na východ od Prahy – velká výhoda je vlakové spojení z Pardubic. V Praze budou nemovitosti určitě dále zdražovat. Na druhou stranu, jsou zde nižší výnosy z nájmu než třeba na Ústecku nebo Ostravsku. Myslím si, že právě Ostravsko má velký potenciál. Stejně tak jižní Morava.
Neinvestuji do míst, kde je hodně sociálně slabých skupin obyvatel. Tabu je tak pro mě Ústecko, i když plánovaná rychlodráha pomůže růstu cen nemovitostí i zde. Vyhýbám se zcela pragmaticky též Šluknovskému výběžku, Mostecku, Chebsku – zde je obtížnější vybírat nájmy, je tu statisticky větší množství neplatičů.
Investuji i mimo Prahu, ale s návazností na hlavní město. Vsázím také na města, kde přibývá během posledních deset let počet obyvatel. Důležitá kritéria podle mě jsou: počet obyvatel nad 30 tisíc, kvalitní gymnázium, dobrá dopravní dostupnost do krajského města nebo do Prahy, bohatý kulturní život, fungující zaměstnavatelé – tedy nové průmyslové zóny, které mají ještě dále růst.
Platí, že venkov se vylidňuje. Jedinou výjimkou jsou vesnice, které mají přímé dopravní spojení do krajského města pod 15 minut dojezdu vlakem nebo autobusem. Věřím hradecko-pardubické aglomeraci, kde žije téměř 350 tisíc lidí. Hradec Králové i Pardubice jsou hezká města, je odtamtud blízko do Krkonoš, jsou zde i pracovní příležitosti. Preferuji Pardubice před Hradcem Králové, kvůli již zmíněnému vlakovému spojení do Prahy.
Investičně mi však přijdou zajímavá i města Tábor a Písek. Nevěřím už ale Strakonicím, které jsou velikostně trochu menší než Tábor a Písek. Výhodou Tábora je skvělé vlakové spojení do Prahy, dostavuje se zde dálnice. V Písku je dost kvalitních středních škol, město má téměř univerzitní charakter. Do Prahy je to z Písku sto kilometrů, teď to trvá hodinu a čtvrt. Dálnici zatím nabízí jen 44 kilometrů, ale D4 se rychle dostavuje a cesta se proto do budoucna velmi zrychlí. Spoléhám též na dostavbu Temelína, a proto věřím Týnu nad Vltavou.
Jedná se samozřejmě jen o můj subjektivní pohled na investice do nemovitostí. Neznamená žádnou záruku výdělku. Dobře jde nejspíš vydělat i v jiných regionech, ale já zde nabízím pohled do zákulisí mé kuchyně.
Popelkou je Karlovarský kraj. Ale tím, že prezident Pavel své první cesty věnoval Ústecku a Karlovarsku, dal těmto krajům naději. Karlovarsko je jeden z mála krajů, kde cítím, že se více rozvine rekreační bydlení. Do Krkonoš to rychlejší z Prahy nebude, do Krušných hor ale ano. Dálnice D6 sice nabrala zpoždění, ale měla by být do roku 2028 dostavěna. Teď je to z kraje Prahy do Karlových Varů 90 minut, ale bude to rychlejší.
Pro rekreační bydlení je důležitý dojezd maximálně do dvou hodin z Prahy, odkud vyjíždí největší počet „lufťáků“. Pokud uděláme kružnici okolo Klínovce, tak se za dvě hodiny dostaneme do Prahy. V Německu ale žije v dojezdové vzdálenosti dvou hodin od Klínovce také osm milionů Němců: Drážďany, Lipsko, Saská Kamenice, Jena, Cvikov. Rostoucí přeshraniční spolupráce s Německem určitě zvýší poptávku po krátkodobých pronájmech v této části naší republiky. V okolí Božího Daru, Horní Blatné a Nejdku se počet přenocování v ubytovacích zařízeních za deset let zdvojnásobil. A na rozdíl od Jizerek nebo Krkonoš nejsou Krušné hory zatím přeplněné.
Jedná se samozřejmě jen o můj subjektivní pohled na investice do nemovitostí. Neznamená žádnou záruku výdělku. Dobře jde nejspíš vydělat i v jiných regionech, ale já zde nabízím pohled do zákulisí mé kuchyně.
Pokud uvažujete o investici do nemovitosti, bude to pro vás určitě nejprve jednoduší v místě vašeho bydliště, protože správa nemovitosti na dálku je složitá a může se prodražit. Také znalost místního trhu je velkou výhodou. A roli pochopitelně hraje i štěstí.
Autorem textu je Vladimír Brůna, podnikatel a investor. Jeho text původně vyšel na serveru HlídacíPes.org.