Němečtí konzervativci chtějí zakázat dovoz ruských potravin

Německá konzervativní dvojice CDU/CSU v Bundestagu prosazuje úplný zákaz veškerého dovozu zemědělských produktů a potravin z Ruska a Běloruska. Rusko financuje svou válku proti Ukrajině vývozem zemědělských a potravinářských produktů, řekl agentuře DPA zemědělský expert CDU Albert Stegemann. „Tomu je třeba zabránit. Vyšší cla na ruské obilí nestačí,“ zdůraznil.

CDU, která podle NTV v průzkumech aktuálně dosahuje na 31 % podpory, má stále větší ambice vládnout a přibližuje se vládnoucí trojkoalici sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálů (FDP), která má dohromady 33 %. Tento trend přiměl lídra CDU Friedricha Merze, aby v posledních týdnech několikrát vyzval k předčasným volbám.

Jak upozorňuje ve svém pravidelném newsletteru The Capitals server Euractiv, návrhem zákazu dovozu zemědělských komodit CDU kombinuje dvě své volební priority. Na jedné straně zákaz dovozu odráží tvrdý postoj k Rusku, neboť strana tvrdí, že konkurenční SPD byla v minulosti příliš vstřícná vůči Putinovi a neudělala dost pro podporu Ukrajiny.

Prioritou CDU je zároveň podpora pro zemědělský sektor, který je v Německu horkým tématem, zejména po nedávné celoevropské vlně protestů.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat