Německo a Francie se neshodnou na dohodě se státy Mercosur

Němci chtějí rozdělit dohodu se zeměmi Mercosur (tedy Brazílie, Argentina, Uruguay a Paraguay) na dvě části a obejít francouzské „ne“. Jak upozorňuje server Euractiv, německé automobilky tlačí na to aby se obchodní dohoda mezi EU a zeměmi Mercosuru rozdělila na dvě samostatné části. Tím chtějí obejít francouzský odpor vůči dohodě založený na jejím dopadu na zemědělský sektor.

Francie svůj nesouhlas s dohodou mezi EU a Mercosurem potvrdila v reakci na protesty francouzských zemědělců, které se rozšířily po celé zemi.

Jak v úterý řekl francouzský prezident Emmanuel Macron, Francie „žádá, aby dohoda v této podobě nebyla podepsána“. Stalo se tak po jeho dřívějších prohlášeních, že nemůže po francouzských zemědělcích chtít plnění ekologických standardů, a zároveň povolit větší dovoz zemědělského zboží z Mercosuru, které by se stejnými pravidly nemuselo řídit.

Německý automobilový průmysl, který si od dohody slibuje zvýšení svého vývozu do Latinské Ameriky díky nižším clům, naopak vyzývá k co nejrychlejšímu uzavření dohody.

„Jednání o dohodě s Mercosurem se táhnou již více než 20 let,“ připomněla v úterý (30. ledna) novinářům Hildegard Müllerová, šéfka německého sdružení automobilového průmyslu VDA. „Každá neuzavřená dohoda posiluje ostatní a oslabuje nás,“ varovala.

Členské státy bloku Mercosur už daly najevo, že chtějí dosáhnout dohody o volném obchodu nejen s EU, ale také s Čínou.

Řešením by proto podle Müllerové mohlo být rozdělení dohody mezi EU a Mercosurem na dvě části. Některé části dohody, včetně cel, by mohly být prozatímně uplatňovány, zatímco kontroverznější části týkající se například zemědělství by mohly být zpočátku vynechány.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat