Byla to právě nižší než očekávaná říjnová inflace jak v Evropě, tak i v USA, která lvím podílem přispěla k poklesu napětí na globálních trzích v uplynulém měsíci. A proto jsou první odhady listopadové inflace velice ostře sledovány i nyní.
V polovině října byly akciové i dluhopisové trhy pod výrazným souběžným tlakem – na americkém trhu ztrácely akcie okolo 25 % a dluhopisy okolo 20 % (měřeno od začátku roku). Pak ale polevilo napětí na energetických trzích, přišla lepší říjnová inflační čísla a ztráty akcií i dluhopisů se viditelně ztenčily (na zhruba 17 % od začátku roku). A nižší napětí na trzích aktiv mělo svůj odraz i na devizových trzích – “bezpečný” dolar se vrátil na frontě s eurem nad paritu a “méně bezpečné” lokality včetně koruny z toho těžily. To byl ostatně jeden z důvodů, proč ČNB nemusela před posledním zasedáním ČNB na trzích vůbec intervenovat na podporu české měny.
Proto jsou tedy listopadová inflační čísla pro trhy důležitá a jejich první včerejší ochutnávka nedopadla vůbec špatně. Německá inflace dál zvolnila na 11,3 % (z 11,6 %), španělská poklesla výrazněji než se očekávalo (ze 7,3 % na 6,6 %) a stejně tak i belgická (z 12,3 % na 10,6 %). Čísla za celou eurozónu se dozvědí investoři dnes dopoledne, ale zdá se, že nás opět čeká o něco výraznější pokles dynamiky inflace.
Investoři proto včera dál snižovali své sázky na růst eurových sazeb na prosincovém zasedání (sázky na 75bps hike byly prakticky odbourány) a dařilo se také eurovým dluhopisům. Zajímavé ovšem je, že akciové trhy a širší spektrum rizikových aktiv nijak výrazným optimismem neoplývá. Zdá se, že během posledního měsíce investoři jednoduše ze svých očekávání dostali ty nejhorší scénáře – díky plnějším evropským zásobníkům, nižším cenám energií a poklesu inflace. Nejistoty dopadající na trhy jsou však obrovské a k výraznějšímu návratu optimismu na trhy máme stále hodně daleko…
Autorem textu je Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance