Německá inflace překvapivě nižší, bude pokračovat úleva na trzích?

Byla to právě nižší než očekávaná říjnová inflace jak v Evropě, tak i v USA, která lvím podílem přispěla k poklesu napětí na globálních trzích v uplynulém měsíci. A proto jsou první odhady listopadové inflace velice ostře sledovány i nyní.

V polovině října byly akciové i dluhopisové trhy pod výrazným souběžným tlakem – na americkém trhu ztrácely akcie okolo 25 % a dluhopisy okolo 20 % (měřeno od začátku roku). Pak ale polevilo napětí na energetických trzích, přišla lepší říjnová inflační čísla a ztráty akcií i dluhopisů se viditelně ztenčily (na zhruba 17 % od začátku roku). A nižší napětí na trzích aktiv mělo svůj odraz i na devizových trzích – “bezpečný” dolar se vrátil na frontě s eurem nad paritu a “méně bezpečné” lokality včetně koruny z toho těžily. To byl ostatně jeden z důvodů, proč ČNB nemusela před posledním zasedáním ČNB na trzích vůbec intervenovat na podporu české měny.

Proto jsou tedy listopadová inflační čísla pro trhy důležitá a jejich první včerejší ochutnávka nedopadla vůbec špatně. Německá inflace dál zvolnila na 11,3 % (z 11,6 %), španělská poklesla výrazněji než se očekávalo (ze 7,3 % na 6,6 %) a stejně tak i belgická (z 12,3 % na 10,6 %). Čísla za celou eurozónu se dozvědí investoři dnes dopoledne, ale zdá se, že nás opět čeká o něco výraznější pokles dynamiky inflace.

Investoři proto včera dál snižovali své sázky na růst eurových sazeb na prosincovém zasedání (sázky na 75bps hike byly prakticky odbourány) a dařilo se také eurovým dluhopisům. Zajímavé ovšem je, že akciové trhy a širší spektrum rizikových aktiv nijak výrazným optimismem neoplývá. Zdá se, že během posledního měsíce investoři jednoduše ze svých očekávání dostali ty nejhorší scénáře – díky plnějším evropským zásobníkům, nižším cenám energií a poklesu inflace. Nejistoty dopadající na trhy jsou však obrovské a k výraznějšímu návratu optimismu na trhy máme stále hodně daleko…


Autorem textu je Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat