Německá ekonomika zatím uniká recesi – co přinese rok 2023?

Čísla z německé ekonomiky přinesla příjemné překvapení. Podle německého statistického úřadu ekonomika za celý rok 2022 vzrostla o 1,9 % a to znamená, že na konci roku (ve čtvrtém kvartále) stagnovala a zatím nesklouzla do recese. A vzhledem k teplejšímu počasí, plným zásobníkům a nižším cenám zemního plynu je pravděpodobné, že do ní nespadne ani z počátku roku 2023.

Rok 2022 tedy nakonec dopadl pro největší evropskou ekonomiku překvapivě dobře – nehledě na prudké propady podnikatelských a spotřebitelských nálad po ruské invazi, dosáhla německá ekonomika solidního růstu. Bylo to však do značné míry díky spotřebě domácností hnané uvolněním pandemických opatření a rozpouštěním úspor z pandemické éry.

Svoji roli také sehrály nové stimuly směřující směrem k domácnostem. V roce 2023 však bude situace složitější. Tváří v tvář klesajícím reálným příjmům bude pro německé domácnosti složité dál zvyšovat reálnou spotřebu. Jen pro srovnání, ta česká pod tlakem vysoké inflace reálně padá již čtvrtý kvartál v řadě.

Jak výrazné mohou být problémy německé ekonomiky, bude do značné míry záležet na třech faktorech – na další dynamice energetické krize (dané zejména stavem zásobníků na konci této zimy), na síle americké ekonomiky (v reakci na restriktivní politiku Fedu) a na poptávce z Číny (dané primárně dynamikou pandemie).

Právě kondice americké a čínské ekonomiky jsou pro otevřenou německou ekonomiku, závislou na dynamice globálního obchodu, zpravidla klíčové. I když poslední vývoj na všech frontách ukazuje trochu “protrhanější” oblohu, rozhodně není vyhráno a my dále předpokládáme dynamiku německého HDP v blízkosti nuly.


Autorem analýzy je Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat