Nejvyšší nezaměstnanost za poslední čtyři roky, stále však nejnižší v EU

Závěr roku je ve znamení rychlého zvyšování počtu lidí bez práce. Firmy si propouštění už tradičně nechávají právě na prosinec, tradičně končí i úvazky na dobu určitou. Podle analytiků se ale tentokrát do vývoje již silně promítá nepříznivá ekonomická situace. Míra nezaměstnanosti k 28. prosinci dosáhla 4 %. „O kolik nahoru ji ještě posunou poslední dny roku je nejisté nejenom vzhledem k dočerpávání dovolených potenciálně nezaměstnaných, ale svoji roli sehrají i omezené úřední hodiny na úřadech práce. Proto přesnější obrázek o vývoji nám nedají ani tak prosincová čísla, ale spíše až ta lednová, která budou zveřejněna na začátku února. V každém případě už nyní je zřejmé, že zde budeme mít nejvyšší nezaměstnanost za poslední čtyři roky,“ konstatuje analytik ČSOB Petr Dufek.

O pozici ČR jako země s nejnižší nezaměstnaností a současně i nejvyšší poptávkou po práci však prosincová ani lednová čísla nejspíš ČR nepřipraví. „Jak moc se ovšem náskok ČR od ostatních sníží, však jasné vůbec není. Je totiž otázkou, nakolik budou firmy v nejvíce postižených oborech – byť za podpory v rámci všech programů Antivirus – ochotné či dál vůbec schopné vyčkávat na lepší časy, když se jim třeba v oblasti cestovního ruchu rozplývá vidina slušné zimní sezóny,“ říká Dufek.

Právě vládní programy na podporu zaměstnanosti prozatím představují asi největší balík vládní pomoci podnikatelskému sektoru dosahující ke konci prosince necelých 38 miliard korun. Vzhledem k tomu, že se ani po měsících jednání stále ještě nepodařilo legislativně zakotvit kurzarbeit zůstávající v platnosti až do konce února, může tak dál zbrzdit nárůst nezaměstnanosti.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat