V roce 2020 bylo na území České republiky zadrženo přesně 1 002 kusů padělaných a pozměněných českých bankovek a mincí. Zatímco počet kusů zadržených platidel opět mírně klesl, jejich hodnota se oproti předcházejícímu roku zvýšila o 100 tisíc Kč na téměř 1,3 mil. Kč. Data zveřejnila Česká národní banka. Počet falešných bankovek a mincí je v posledních letech stabilně nízký navzdory tomu, že se každoročně zvyšuje objem oběživa. Ten ke konci roku 2020 překonal rekordní hranici 700 mld. Kč.
Nejvíce padělanou českou bankovkou se v roce 2020 stala dvoutisícikoruna. Stejně jako v předchozích letech byla většina padělků českých bankovek zadržených v roce 2020 vytištěna na inkoustových tiskárnách – jednalo se o 621 kusů, tj. o více než 62 % takto zachycených korunových bankovek. Padělků zhotovených na barevných tonerových kopírkách bylo zajištěno 366 kusů, což je o 223 kusů více než v roce 2019. Na pětistupňové škále nebezpečnosti byly zadržené bankovky hodnoceny nejčastěji 4. stupněm nebezpečnosti, tedy jako „méně zdařilé“. Na těchto padělcích nejsou zpravidla ochranné prvky napodobeny vůbec, nebo se jedná pouze o jejich jednoduchá napodobení.
„Také v roce 2020 pokračoval trend z posledních let, kdy počet padělků zadržených v České republice setrvale klesá. Opět se tak mimo jiné potvrzuje, že ochranné prvky českých platidel patří ke světové špičce. Přesto bychom při přijímání bankovek a mincí neměli rezignovat na jejich kontrolu,“ říká Oldřich Dědek, člen bankovní rady dohlížející na sekci peněžní.
Nejvíce padělků bylo loni zadrženo v Náchodě (301 ks), v Praze (210 ks), v Ústí nad Labem (83 ks) a v Ostravě (81 ks).
Po zahrnutí zahraničních měn činil loňský počet zadržených padělků 1 389 kusů, tj. o 439 méně než v roce 2019. Jedná se o šestý meziroční pokles v řadě. Padělaných a pozměněných zahraničních platidel bylo v roce 2020 na našem území zadrženo 387 kusů, což je o 427 kusů méně než v předchozím roce. Jejich hodnota v přepočtu podle kurzovního lístku z 31. prosince 2020 činila téměř 690 tis. Kč.
Počet padělků se snížil i přesto, že v roce 2020 došlo k mimořádnému nárůstu hodnoty oběživa, a to i v souvislosti s přijímanými vládními opatřeními proti šíření nemoci COVID-19. Za meziročním nárůstem oběživa o 67,5 mld. Kč na rekordní hodnotu přes 700 mld. Kč stojí dva hlavní důvody – někteří obyvatelé si na začátku jarní karantény vytvořili finanční rezervu v hotovosti pro případ neočekávaných událostí, ale uzavření většiny obchodů a provozoven služeb jim neumožnilo tuto hotovost plně využít k placení. Také někteří podnikatelé (jako v každé složité době) drželi více hotovost než v běžném období.