Největší firmy střední Evropy: polský PKN Orlen, česká Škoda Auto a maďarský MOL

Pravidelný žebříček úvěrové pojišťovny Coface zveřejňuje Top 500 společností ve střední a východní Evropě.  Jejich celkový obrat se v roce 2019 zvýšil o 5,5 % na 740 miliard EUR. Nejsilnější v regionu zůstávají polské firmy. Z hlediska odvětví jsou na vrcholu žebříčku za rok 2019 opět automobilový průmysl a doprava, následované petrochemickým a plynárenským průmyslem. Na třetím místě je obchod.

Studie CEE Top 500 již tradičně monitoruje největší středoevropské firmy. Poskytuje pohled na ekonomiku regionu v předchozím roce a ukazuje její možný budoucí směr. Studie prezentuje střední a východní Evropu jako ekonomicky prosperující region. Žebříček odráží stav 500 největších společností ve střední a východní Evropě na základě jejich obratu.

„V roce 2019 většina společností v regionu střední a východní Evropy využila výhody tehdy pokračujícího příznivého ekonomického prostředí. Platí to zejména pro menší ekonomiky orientované na export,“ řekl Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny Coface ČR a SR.

Pokud se podíváme na řebříček z pohledu zemí, kde sledované firmy působí, první místo získalo Polsko: vede podle počtu společností v žebříčku i co do obratu těchto firem. Druhé místo patří České republice s celkovým počtem 78 společností, což odpovídá souhrnnému obratu 115,4 miliard EUR, který se zvýšil o 2,3 %. Maďarsko kleslo na třetí místo. Jeho celkový obrat však vzrostl mnohem více než regionální průměr, když zrychlil o 6,3 %.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat