Největší americká banka JP Morgan sází na českou korunu

Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na páteční úroveň 25,34. Největší americká banka, JP Morgan Chase, přitom věří v další solidní výkonnost české měny. „Ve své analýze doporučila korunu „nadvážit“, což znamená, že česká měna by v portfoliu měla zaujímat významnější postavení, než je běžné. Jedná se de facto o doporučení k nákupu,“ upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Podle americké banky by se mělo dařit obecněji i dalším měnám rozvíjejících se ekonomik. Tyto ekonomiky mají zvláště profitovat z post-pandemického ekonomického zotavení a také z probíhajícího růstu cen surovin.

České koruně svědčí i předpoklad trhu, že Česká národní banka v příštích dvou zhruba dvou letech bude zpřísňovat svoji měnovou politiku jedním z nejrychlejších temp v rámci zemí OECD. „Je ovšem pravda, že sázka trhu na rychlý růst sazeb v ČR už není tak agresivní jako třeba před měsícem. Tehdy se trh blížil ke konsensu, že za rok bude hlavní sazba ČNB odpovídat 1,5 procenta. Dnes se kloní spíše k tomu pohledu, že to bude 1,25 procenta. V příštích dvanácti měsících by se tak ČNB měla uchýlit ke čtyřem zvýšením své základní sazby. Například v eurozóně za tu dobu velmi pravděpodobně nedojde ani k jednomu navýšení, jak předpokládá trh,“ říká Kovanda.

Sílící česká měna je příznivou zprávou pro ty Čechy, kteří se chystají na zahraniční dovolenou. Například proti turecké liře koruna za poslední rok zpevnila o zhruba třicet procent, což dovolenou v Turecku zlevní. V Turecku sice mají poměrně výraznou inflaci, tak však nestačí kompenzovat propad liry.

Takže například pivo v Turecku začátkem prázdnin 2016 stálo v přepočtu 50 korun, ve stejnou dobu roku 2018 už jen 37 korun. V květnu letošního roku podle tureckého statistického úřadu vyšlo průměrně na 13,7 liry, což podle květnového kursu liry vůči české měně odpovídá jen necelým 35 korunám.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat