Nejčastěji se padělá „Božena“. Celkem bylo v Česku zachyceno 6836 padělaných bankovek

money-3818438_1280

V roce 2021 bylo na území České republiky zadrženo celkem 6 836 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí různých měn a nominálních hodnot. Oproti předchozímu roku se počet padělků zvýšil o 5 447 kusů. Toto zvýšení je především důsledkem policejní akce, při níž bylo zadrženo velké množství padělaných bankovek eura.

Padělaných a pozměněných českých bankovek a mincí bylo 1 394 kusů, což je o 392 více než v roce 2020. Jejich hodnota se téměř zdvojnásobila na 2,6 mil. Kč. Počet falešných českých bankovek a mincí  se sice o něco zvýšil, avšak v kontextu se stále narůstajícím objemem oběživa nedochází k žádné výrazné změně, oznámila Česká národní banka.

Nejčastěji padělanou českou bankovkou se v roce 2021 stala opět dvoutisícikoruna. Stejně jako v předchozích letech byla většina padělků českých bankovek zadržených v roce 2021 vytištěna na inkoustových tiskárnách – jednalo se oproti loňskému roku téměř o dvojnásobek, tedy o 1 237 kusů, což je téměř 92 % takto zachycených korunových bankovek. Padělků zhotovených na barevných tonerových kopírkách bylo zajištěno pouze 27 kusů, což je o 339 kusů méně než v roce 2020. Na pětistupňové škále nebezpečnosti byly zadržené bankovky hodnoceny nejčastěji 4. stupněm nebezpečnosti, tedy jako „méně zdařilé“. Na těchto padělcích nejsou zpravidla ochranné prvky napodobeny vůbec, nebo se jedná pouze o jejich jednoduchá napodobení.

„Ačkoliv po mnoha letech pozorujeme určitý meziroční nárůst tuzemských padělků, nejedná se o nic dramatického. Jak vzhledem k celkovému počtu bankovek a mincí v oběhu, tak zejména k jejich hodnotě lze říci, že je to stále zanedbatelné číslo. Opět se tak potvrzuje, že je česká měna dobře zabezpečená proti pokusům o padělání. Přesto bychom při přijímání bankovek a mincí i nadále neměli zapomínat na jejich kontrolu,“ uvedl Oldřich Dědek, člen bankovní rady dohlížející na sekci peněžní, a dodal: „Co se týká falešných eurových bankovek zadržených na našem území, určitou pozornost zde může vzbudit jedině jejich množství, nikoliv míra jejich nebezpečnosti.“

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat