Nedostatek povinných covidových testů způsobí nárůst práce z domova

Povinné testování zaměstnanců platí již i pro malé firmy a úřady. Opomenuti nemají být ani OSVČ a agenturní pracovníci ve firmách. Povinné testy se tak budou týkat až 4,3 milionu lidí. „Pokud bude testování povinné čtyřikrát do měsíce, pak mluvíme o 17,2 milionech testů za měsíc. Česká republika za necelý rok provedla 9,2 milionu testů, z toho 3,5 milionu antigenních, což je při přepočtení na počet obyvatel o 59 % více než v Německu. Ke splnění povinnosti testovat na pracovištích bude za měsíc potřeba téměř dvojnásobný počet testů, který Česká republika provedla za rok. V případě antigenních testů pak téměř pětinásobek,“ vypočítává ve svém komentáři hlavní ekonom společnosti Roklen Holding Pavel Peterka a pokračuje:

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo zdravotnictví doporučují využití samotestování. Schválené dodavatelé testů vyvěsila obě ministerstva na svůj web. Testování si má pak každá firma či instituce sehnat a zařídit sama. Veřejné zdravotní pojištění přispěje firmám až čtyřikrát měsíčně 60 Kč, tedy zhruba 40 % současné ceny schváleného antigenního samotestu. Ceny testů ale pravděpodobně vlivem nedostatku porostou. S testováním přirozeně vznikne náklad. Za zlepšení současné situace je to ale nízká cena.

Problémem je už nyní dostupnost testů, respektive jejich nedostupnost. Pomoci by mohlo rozšíření home office, kde je to jen trochu možné. I kdyby se podařilo přesunout 1,5 milionu zaměstnanců na home office, bylo by nutné otestovat 2,8 milionu lidí. Při testování čtyřikrát za měsíc bude spotřebováno 11,2 milionu testů, což je o 2 miliony testů víc, než za poslední rok provedla Česká republika. Ideální by však bylo testování každý den či alespoň ob den. Při testování každý druhý pracovní den bude např. v dubnu pro 2,8 milionu zaměstnanců potřeba 28 milionů testů měsíčně. Pokud bychom měli testovat všechny povinné, pak 43 milionu testů.

Ministr Havlíček slíbil, že během týdne dorazí do ČR zhruba 15 milionů použitelných samotestů. Na testování čtyřikrát do měsíce pro všechny povinné, což odpovídá 17,2 milionu testů, to stačit nebude. Firmy proto budou muset hledat způsob, jakým omezit počet povinně testovaných zaměstnanců, jako je např. home office. Pokud se toto nepodaří, pak reálně hrozí, že firmy nebudou mít dostatek testů pro splnění povinnosti, a proto buď: 1) pošlou zaměstnance domů s tím, že nemají test, 2) budou povinnost testovat obcházet. Zároveň nastane zajímavá situace, kdy se zaměstnavatel bude rozhodovat, zda zaplatí a sežene testy, či zaměstnance nechá pracovat z domova. Pokud nedojde k výrazným zásahům do ceny či distribuce testů ze strany státu, vznikne zajímavý tržní mechanismus, který odhalí, kteří pracovníci mohou s minimálními náklady pracovat z domu a naopak, kteří pracovníci musí být fyzicky na pracovišti.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat