Nálada v tuzemsku mezi spotřebiteli poklesla, v průmyslu naopak vzrostla

_1495f46d-9d65-48fe-81ca-8e813dafaa67

Nový týden odstartovaly výsledky konjunkturálního průzkumu v ČR za červen. Důvěra mezi spotřebiteli druhý měsíc v řadě poklesla, tentokrát z 101,6 bodů na 101 bodů. Zůstává tak sice nad dlouhodobým průměrem, ale zvýšil se počet respondentů očekávajících pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace v České republice.

Spotřebitele mohlo vyděsit zvýšení inflace z únorových a březnových 2 % na dubnových 2,9 %, přičemž květen přinesl jen mírnou korekci na 2,6 %. Zároveň došlo k revizi odhadu růstu české ekonomiky v prvním čtvrtletí směrem níže. Na druhé straně důvěra mezi podnikateli se zvýšila (o 2 body), a to zejména v oblasti průmyslu (o 4,3 bodů), kde se očekává v následujících třech měsících mírné navýšení tempa růstu výroby.

Včera byly zveřejněny také výsledky červnového průzkumu instituce Ifo v Německu, které byly spíše zklamáním. Index důvěry podnikatelů překvapivě poklesl z květnových 89,3 bodů na 88,6 bodů, přičemž trh očekával mírný nárůst na 89,6 bodů. Hodnocení současné situace zůstalo na stejné úrovni jako v květnu (88,3 bodů), ale index očekávání poklesl z 90,3 bodů na 89,0 bodů, ačkoli se predikovalo mírné zvýšení (90,7 bodů).

Bylo to první snížení v rámci tohoto roku, které bylo dáno zejména zhoršením nálady ve zpracovatelském průmyslu v důsledku nižšího množství nových objednávek. Zároveň je automobilkami negativně vnímáno možné uvalení dovozních cel na tento artikl a vypuknutí obchodní války mezi Evropskou unií a Čínou.

Také maloobchodnímu sektoru se příliš nedaří i přes obnovený růst reálných mezd. Naopak vyšší kupní síla domácností má pozitivní dopad na oblast služeb, kde zvláště v případě hotelnictví došlo ke zlepšení výhledu ve druhé polovině letošního roku.


Autorem textu je Martin Kron, analytik Raiffeisenbank 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat