Nálada v eurozóně se mírně zhoršila. Roli hraje postup očkování proti covidu

partnership-526413_1280

Podnikatelská nálada sice v eurozóně v srpnu poklesla, index nálady PMI ovšem stále zůstává na historicky velmi vysokých úrovních (59,5 oproti 60,2 bodu v červenci). Na rozdíl od řady asijských ekonomik jako je Japonsko nebo Austrálie nadále ukazuje na pokračující silné oživení. Zhoršení nálady v Evropě bylo “tváří, tvář” delta variantě jen velmi kosmetické zhoršení. „Je to do značné míry dané větší odolností eurozóny spojenou s vyšší proočkovaností společnosti. Nálada v sektoru služeb proto prakticky nepoklesla a poprvé od startu pandemie překonala náladu v průmyslu,“ říká hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Průmyslníci ale hlásí výraznější zhoršení podmínek – míra expanze klesala druhý měsíc v řadě a je nejnižší od února letošního roku. I tak je však jedna z nejvyšších za poslední dvě dekády a poblíž historických maxim zůstává zejména hodnocení nových objednávek. Roste i dlouhodobější optimismus spojovaný s příštím rokem, jehož základním stavebním kamenem je silná poptávka. „Na druhou stranu delta varianta v Evropě stále výrazně napíná dodavatelské řetězce a zpoždění v dodávkách i růst vstupních cen jsou poblíž historických maxim. Nedostatek surovin a vstupů u některých firem začíná zpomalovat tempo nabírání nových pracovníků, i když celkově je pořád nejvyšší za posledních 21 let,“ upozorňuje Bureš.

„Celkově jsou čísla z eurozóny stále velice slibná a potvrzují náš základní scénář, ve kterém se země eurozóny zatím nemusí bát zdaleka tolik jako Asie a částečně i USA. Nálada se nejvíce zhoršila ve Francii, která zažívá prudší nárůst nových případů než ostatní velké evropské ekonomiky. Naopak lépe na tom pravděpodobně bude jih v čele se Španělskem, které je výrazněji proočkované – dvě dávky vakcíny dostaly už skoro dvě třetiny obyvatelstva. I proto včera lehce ocenilo pozitivní výsledky euro i evropské akcie. Na koruně se nijak výrazně podepsat nedokázaly,“ konstatuje Jan Bureš.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat