Nálada v českém průmyslu roste. I přes nejhorší covid čísla na světě

Prosincové podnikatelské nálady potvrdily pro Česko příznivou zprávu – průmysl si přes silnou druhou vlnu pandemie nevede vůbec špatně. Česko sice vévodí covidovému žebříčku, když dosáhlo největšího počtu nakažených na světě v přepočtu na milion obyvatel, zdá se však, že podobně jako v Německu tím průmyslová výroba zatím není výrazněji zasažena. Poslední index PMI v průmyslu ukazuje nejen na solidní růst výroby i nových zakázek, ale i na nabírání nových zaměstnanců v páteřním odvětví české ekonomiky.

„Zdá se, že vidina vakcíny pomalu oživuje investice a nákupy zboží dlouhodobější spotřeby, což ostatně potvrzuje i další vylepšení nálady v německém průmyslu. V Česku však index PMI není tak spolehlivým “předskokanem” a bude rozumnější počkat si alespoň na listopadová “tvrdá čísla” z průmyslu – ta má Český statistický úřad zveřejnit na konci tohoto týdne,“ říká hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. Pokud se dosavadní dobré zprávy z průmyslu potvrdí, nebude podle něj dopad pandemie do české ekonomiky zdaleka tak špatný jako v průběhu jarní vlny.

Pro rok 2021 a náladu na trzích však bude zásadní sledovat tempo vakcinace a schopnost vlád efektivně podpořit oživení ekonomiky. „První kvartál bude podle všeho v Německu i v Česku kvůli omezujícím nařízením tak jako tak slabý. V druhém kvartále by ale podle plánů ministerstva zdravotnictví mělo Česko očkovat více jak milion lidí měsíčně a s pomocí teplejšího počasí směřovat k trvalému rozvolnění omezujících nařízení… Zpátky na výsluní by se pak měl dostávat i těžce zkoušený sektor služeb včetně pohostinství, hoteliérství a obchodu,“ konstatuje Bureš.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat