Nafta a benzín podraží, sílící koruna nepomůže

fuel-727165_1280

Cena ropy na světových trzích stoupá, pohonné hmoty proto zdraží i v Česku. Zdražovaly už i v uplynulých dnech, po třech týdnech zlevňování. Průměrná cena benzínu Natural 95 se v průměru zvýšila o tři haléře na litr a činí 27,77 koruny za litr. Nafta nyní stojí 27,08 haléře za litr, tedy o dva haléře více než před týdnem. Trend bude pokračovat, jen z malé části bude efekt růst cen pohonných hmot v ČR tlumit posilování koruny vůči dolaru.    

„V příštích sedmi dnech je třeba počítat s cenovým růstem pohonných hmot. Cena ropy Brent během listopadu zatím vzrostla o necelých 30 procent a poprvé od začátku letošního března v těchto dnech a hodinách atakuje úroveň 50 dolarů za barel,“ říká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Vztah k cenám ropy má i naděje na úspěšný vývoj účinné vakcíny proti koronaviru. To by totiž pomohlo rychlému oživení světové letecké dopravy a globálního turistického ruchu.

Roli v rostoucích cenách ropy hrají i očekávání spojená s pondělním jednáním kartelu OPEC a dalších klíčových světových těžařů v čele s Ruskem. Trhy sázejí na to, že bude prodloužena platnost letošních rozsáhlých škrtů v těžbě i pro začátek příštího roku. 

Ceny pohonných hmot porostou i v dalších evropských zemích. Podle mezinárodního srovnání je benzín v listopadu levnější než v Česku tradičně v Bulharsku či Rumunsku, ale také v Polsku a poněkud netradičně i v Maďarsku a ve Slovinsku. V Rakousku je cenově srovnatelný. Na Slovensku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu či v Itálii je dražší. Nafta je levnější než v ČR v zemích, jako je opět Bulharsko či Rumunsko nebo Polsko. V Rakousku, na Slovensku je cenově srovnatelná. V Maďarsku, ve Slovinsku, v Německu, Chorvatsku či Itálii je cena nafty vyšší než v ČR.      

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat