Na tisíc obyvatel v ČR připadá skoro 49 firem, v Praze 172

I přes nepříznivý stav tuzemské ekonomiky přibývá v Česku firem. Koncem roku 2019 na každých 1 000 obyvatel připadalo 47,1 firmy, aktuálně to je 48,9. Z celorepublikového průměru vyčnívá Praha. V hlavní městě má sídlo 44 % všech tuzemských firem; na tisíc obyvatel je tak registrováno přes 172 společností. V Česku je aktuálně registrováno 522 550 společností s ručením omezených a akciových společností a 2 151 000 OSVČ. Data zveřejnil Bisnode A Dun & Bradstreet Company.

„Rozložení podnikatelské základny firem k počtu obyvatel je v České republice nerovnoměrné. Nad celorepublikový průměr dosáhne jen Praha (172) a Jihomoravský kraj (51). Byznys se tak koncentruje kolem největších metropolí – hlavního města a Brna,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že nejméně firem na obyvatele vykazuje Vysočina a Ústecký kraj.

Ve srovnání se společnostmi s ručením omezeným a akciovými společnostmi počty živnostníků v jednotlivých krajích výrazně lépe kopírují počty obyvatel, nicméně Praha se opět vymyká průměru. Na tisíc obyvatel ČR aktuálně připadá 201 fyzických osob – podnikatelů, v Praze to je 276. Kromě hlavního města nad průměr ČR dosáhl také Liberecký (212), Jihočeský, Královéhradecký s Středočeský (shodně 204).

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat