Na nové „covidové“ programy podnikatelé často nedosáhnou, stát je trestá za flexibilitu 

Podnikatelé mohou nově žádat o podporu v rámci programu COVID Nepokryté náklady. Nárok na dotaci mají ti z nich, kteří za leden až březen zaznamenali propad tržeb alespoň o 50 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského nebo předloňského roku. Na tyto nové programy však podnikatelé nedosahují snadno. Patří mezi ně i nová podoba kompenzačního bonusu ve výši až 1000 Kč denně, a také program COVID 21.

„Z hlediska podnikatelů je základním problémem všech těchto nových programů to, že zahrnují poměrně přísnou podmínku zmíněného alespoň padesátiprocentního propadu tržeb. Vzhledem k tomu, že se řada podnikatelů v uplynulém roce snažila s pandemickou situací popasovat, zaznamenala mnohdy propad méně výrazný,“ komentuje to hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Pokud třeba provozovatel restaurace přešel na prodej o okénka, vykazuje často zhruba třetinový propad tržeb. Nemá tak nárok na čerpání z nové generace „covidových“ programů. Zato jeho konkurent, který na pandemickou situaci nijak nereagoval, místo otevření okénkového výdeje zůstal doma, nyní čerpat může,“ dodává.

Nevhodně nastavené podmínky čerpání programů nové generace odráží i dosavadní zájem o jejich získání. Například v případě nového, až tisícikorunového kompenzačního bonusu ministerstvo financí předpokládalo, že o něj zažádá až 400 tisíc osob. Ve skutečnosti byl zatím tento bonus vyplacen za únor 85 tisícům osob, za březen pak 69 tisícům a za duben zatím ani ne 1500 žadatelům. „I když přičteme žádosti o čerpání z programu COVID 21, přes tři tisíce, stále zdaleka nejsme ani na polovině osob, které měly podle ministerstva financí čerpat nový kompenzační bonus,“ upozorňuje Kovanda.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat