Na co si stěžují zaměstnanci ve směnném režimu

Podle průzkumů společnosti Déhora má více než polovina zaměstnanců pracujících na směny pocit, že o ně firma dostatečně nepečuje a nedbá o jejich spokojenost. V dotaznících si stěžují na nedostatek volna pro odpočinek po noční směně, chybějící work – life balance i negativní vliv směn na jejich zdraví.

Celkem 45 % dotázaných (na vzorku zhruba tisíce lidí) ze směnného provozu uvedlo, že při současném rozpisu směn nemají možnost si dostatečně dopředu naplánovat koníčky, program s rodinou nebo jiné soukromé záležitosti.

Díky průzkumům dále zaměstnavatelé zjišťují, jak mohou nevhodným plánováním škodit svým zaměstnancům fyzicky. Celých 64 % směnových pracovníků totiž přiznalo, že rozpisy a délky směn i množství práce negativně ovlivňují jejich fyzický stav. Čelí dlouhodobé únavě i nepříjemným výkyvům nálad.

Největší zátěží pro lidský organismus jsou bezesporu noční směny. Pokud nejsou plánovány s rozmyslem, mohou zaměstnancům výrazně narušit přirozený biorytmus a způsobit zdravotní problémy. Podle 41 % respondentů není volno, které po noční směně následuje, pro ně dostatečné k tomu, aby nabrali síly na další pracovní den.

„U našich klientů zjišťujeme, že většině lidem práce na směny nevadí, ale uvítali by větší svobodu při jejich plánování. Bývá pravidlem, že více než polovina dotazujících není spokojena s podmínkami, ve kterých momentálně pracují a mají pocit, že zaměstnavatel plánuje směny bez rozmyslu a bez ohledu na jejich potřeby. Nejen u zahraničních klientů se nám osvědčuje koncept samoplánování, v rámci kterého si zaměstnanci mohou sami vybrat směny podle svých osobních preferencí a lépe tak skloubit soukromý život s tím pracovním,“ říká Roman Urban z české pobočky poradenské společnosti Déhora.

Chyba není však jen na straně zaměstnavatele. Lidé pracující na směny si mnohdy neuvědomují, že negativní vliv na jejich fyzický stav mají i směny, které sami preferují. To potvrzují i výsledky průzkumů, podle kterých pouze 27 % zaměstnanců upřednostňuje kratší série směn tři dny za sebou, před delšími sériemi směn pěti až šesti dní za sebou. Přitom lidské tělo se rychleji a lépe vypořádává s tzv. rychlou rotací, kdy se počet směn v řadě za sebou pohybuje podle namáhavosti práce v rozsahu dvě až čtyři směny.

Takové střídání pomáhá předcházet hromadění nedostatku spánku během nočních a ranních směn. Naopak pět nebo více stejných směn v řadě vede k vysokému pracovnímu vytížení, únavě a zvyšuje riziko pracovního úrazu i jiných zdravotních potíží.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat