Mzdy zrychlují, reálně však pokračuje strmý pád

unhappy-gbabc81ab1_1280

Průměrná mzda v Česku se vyšplhala na 39 858 korun, což je o 6,1 % více než před rokem. Meziroční tempo mezd tak zrychlilo z 4,4 % ve druhém kvartále zhruba tak, jak očekávala centrální banka.

Přes zrychlení nominálního tempa mezd, reálně průměrná mzda padá kvůli rychlejší inflaci stejně prudce jako ve druhém kvartále – o 9,8 % meziročně.

Mezi jednotlivými odvětvími přetrvávají nadále v dynamice mezd rozdíly, ale zdá se, že se postupně zmenšují. V řadě služeb včetně obchodu, pohostinství a IT dynamika mezd zvolnila z okolí dvouciferných úrovní a pohybuje se nyní podobně jako průmysl v okolí 8 %. Co táhlo dynamiku mezd dolů, jsou zejména nepodniková na stát napojená odvětví – 0,6% nárůst ve zdravotnictví nebo 2,1% ve zdravotnictví.

„Předpokládáme, že platy ve veřejném sektoru na přelomu roku také zrychlí (promítne se do nich naplno zářijové 10% navýšení platů vybraných státních zaměstnanců) a lehce zrychlí i dynamika mezd v podnikové sféře. Celkově však bude dynamika mezd dál výrazně zaostávat za inflací a české domácnosti budou dál v průměru reálně chudnout. Odchylka od prognózy centrální banky přitom nebude natolik vysoká, aby dokázala přesvědčit holubičí většinu v bankovní radě k akci,“ komentuje vývoj Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat