Mzdy v Česku vzrostly nad očekávání, je to vzkaz i pro ČNB

_53459e5a-23a9-4f0f-90b7-3f9390f3890a

Mzdy v prvním kvartále skončily výrazně nad naším očekáváním. Rostly meziročně o 7% (o 4,8% reálně), náš odhad na 6,1%,odhad ČNB na 6,4%. Toto jsou naše hlavní postřehy:

  • Rychleji rostly mzdy v byznysu – v průmyslu rostly mzdy o 8%, zatímco celkovou dynamiku dynamiku mezd držely dole segmenty vzdělávání (1,9%) a veřejná správa (2,1%).
  • Další rychlý růst mezd bude sice podporován napjatým trhem práce a určitou setrvačností inflačních očekávání. Na druhé straně klesají poměrně výrazně zisky podniků a páteřní průmyslová odvětví hlásí stagnující produktivitu – schopnost dál zvyšovat mzdy podobným tempem je omezená.
  • První kvartál už však do značné míry nastavil laťku pro zbytek roku a je pravděpodobné, že tlumící faktory se v meziroční dynamice mezd projeví až v  průběhu roku 2025.
  • S takto silným růstem mezd jsou pravděpodobně v ČNB další poklesy sazeb o 50 bps mimo hru. Dál předpokládáme opatrnější poklesy sazeb po 25 bps krocích na všech  dalších zasedáních v tomto roce, na 4,0% na konci roku. Riziko  je spíše ve směru opatrnějšího postupu ČNB (pauzy u uvolňování měnové politiky  ke konci roku, kdy se inflace opět bude vracet  ke 3,0%).

Autorem textu je Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat