Mzdy letos porostou o dost méně, odhaduje ministerstvo práce

financial-4560047_1280

Ve srovnání s loňským rokem si čeští zaměstnanci letos na platech a mzdách přilepší méně. Ministerstvo práce a sociálních věcí počítá s průměrným růstem mezd maximálně o 3,8 procenta. I proto odhaduje, že v prvním pololetí budou lidé spíš spořit. Dělali to tak už v průběhu loňského roku, kdy na účtech nastřádali v součtu přes 330 miliard. Trend pokračuje i v roce letošním, od začátku roku je podle údajů bank na účtech domácností o 110 miliard korun víc.

„Lidé, kteří nemohli realizovat spotřebu během loňského roku, se už vrací do obchodů a je vidět, že by rádi nakupovali. Může je ale trošičku omezit v rozletu riziko, že nás mohou čekat z důvodů veřejných rozpočtů v budoucnu vyšší daně, mohou více spořit,“ komentovala to pro Českou televizi hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Dopady koronavirová krize se letos podle analýzy Ministerstva práce a sociálních věcí odrazí i na trhu práce. Propuštěných by mělo přibývat, a míra nezaměstnanosti tak může do konce roku stoupnout až na 4,9 procenta. Tak vysoká byla naposledy na začátku roku 2017.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat