Moratorium na úvěry stát nechystá. Banky kladně vyřídí 80 % žádostí o odklad

České banky za listopad a prosinec 2020 kladně vyřídily více než 80 % všech žádostí o individuální odklad splátek. Ministerstvo financí proto zatím nebude navrhovat opakování zákonného úvěrového moratoria. Z aktuálního průzkumu České bankovní asociace mezi šesti největšími bankami na českém trhu za listopad a prosinec 2020 vyplývá, že zájem o další odklad splátek úvěrů zůstává na velmi nízkých úrovních. Od podnikatelů obdržely banky v tomto období několik málo stovek žádostí o odklad, od fyzických osob pak do výše jednotek tisíc. Více než 8 z 10 těchto žádostí přitom vyřídily banky kladně, zbývajících 20 % jsou zpravidla žádosti s nedoplněnými podklady. Naprostá většina klientů se podle průzkumu vrátila bez problémů ke splácení odložených úvěrů.

„Banky situaci pečlivě monitorují a vyhodnocují opatření vydaná v souvislosti s pandemií, jakožto i jejich funkčnost a dopady nejen na finanční sektor, ale celou ekonomiku. Za tímto účelem jsme v pravidelném kontaktu s představiteli vlády ale třeba i Hospodářskou komorou a dalšími podnikatelskými organizacemi. V tomto smyslu tedy včerejší jednání nevybočilo z řady mnohých dalších a jistě nebude ani poslední,“ uvedl prezident České bankovní asociace Tomáš Salomon.

Situaci s odkladem splátek úvěrů a hypoték řeší Ministerstvo financí nejen s bankovním, ale i s nebankovním sektorem. V listopadu 2020 vyzvala ministryně financí Alena Schillerová za účelem ochrany spotřebitele po skončení plošného moratoria ke spolupráci také nebankovní poskytovatele úvěrů. Polovina z nich se ve své prohlášení přihlásila k ke společensky odpovědnému přístupu ke klientům, kteří byli postiženi následky pokračujícího šíření nemoci Covid-19. Z dat, které má Ministerstvo financí, vyplývá, že o odklad u nebankovních úvěrů požádalo prozatím jen necelé jedno procento žadatelů, přičemž přibližně dvěma třetinám bylo vyhověno. Ve věci odkladu splátek úvěrů v době pandemie Ministerstvo financí aktivně spolupracuje také s neziskovými organizacemi zabývajícími se dluhovým poradenstvím.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat