Miroslav Novák: Většina průmyslových odvětví se i nadále nachází v recesi

Průmyslová produkce v říjnu oproti září vzrostla o výrazných 2,8 % a v meziročním srovnání se zvýšila o 1,9 %. Za silným meziměsíčním růstem průmyslu stálo v říjnu především zlepšení v automobilovém sektoru, když předchozí měsíce výrobu automobilů negativně ovlivňovaly problémy v dodavatelských řetězcích. Říjnový výsledek průmyslu je tak nutné brát v kontextu velmi slabého 3. čtvrtletí, když hodnota průmyslové produkce se v říjnu jen dotahovala na hodnotu produkce z 2. čtvrtletí (v říjnu produkce 0,4 % pod 2. čtvrtletím).

V říjnových číslech z průmyslu zároveň stojí za pozornost skutečnost, že meziměsíční zlepšení produkce nebylo plošné a týkalo se jen některých odvětví, primárně produkce motorových vozidel (11 % m/m) a ostatních dopravních prostředků a zařízení (40,4 % m/m). V řadě dalších velkých odvětvích však produkce poklesla, a to i docela výrazně – elektrické a optické přístroje (-8,9 % m/m), kovodělný průmysl (-2,1 % m/m) či strojírenství (-0,6 % m/m).

Na základním obrazu průmyslu se tak ani v říjnu vlastně nic nemění. Většina průmyslových odvětví se i nadále nachází v recesi. Kladně k meziročnímu růstu produkce přispívá jen několik odvětví. V říjnu dominantně motorová vozidla, ostatní dopravní prostředky a oprava a instalace strojů a zařízení a mírně ještě produkce v některých dalších odvětvích zpracovatelského průmyslu plus energetika. Naopak výrazný meziroční pokles produkce pokračoval v energeticky náročných odvětvích jako výroba základních kovů či ostatních nekovových minerálních výrobků a zároveň i ve velkých odvětvích jako strojírenství či počítače, elektrické a optické přístroje.

Ani nové průmyslové zakázky v říjnu nepřesvědčily, když v meziročním srovnání poklesly již šestý měsíc v řadě (v říjnu o 4,0 % r/r). Část průmyslových podniků navíc stále těží z nevyřízených starých zakázek. V rámci jednotlivých odvětví se také vývoj nových zakázek poměrně výrazně liší – poměrně silný automotive, slabé strojírenství a produkce počítačů. V neposlední řadě je třeba zmínit, že nové zakázky jsou uváděny v běžných cenách a nezohledňují tak vysokou inflaci. V reálném vyjádření je tak pokles zakázek ještě výraznější.

Předstihové indikátory, ať již jde o index PMI či konjunkturální průzkum, za říjen a listopad sice vykázaly mírné zlepšení, avšak i nadále se nacházejí hluboko v restriktivním pásmu. Od závěrečných dvou měsíců letošního roku tak podle mě žádné výraznější oživení průmyslu očekávat nelze a celková průmyslová produkce tak bude především těžit z odeznění dodavatelských problémů v automotive. V souhrnu za letošní rok lze očekávat pokles průmyslu o necelých 0,5 % a na markantnější oživení průmyslové produkce si budeme muset počkat až do příštího roku.


Autorem textu je Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat