Miroslav Novák: Rostoucí geopolitické napětí tlačí kurz koruny do silné defenzivy

money-3818438_1280

Odpojení ruského finančního systému od SWIFTu má podle mě jen omezený přímý dopad na kurz CZK vůči EUR, ale řetězovitý nepřímý dopad na kurz CZK může být obrovský. A to se nyní začíná ukazovat. Je nutné uvažovat v následující linii. Odpojení Ruska od SWIFTu a zmražení devizových rezerv ruské centrální banky znamená obrovský tlak na propad kurzu RUB, odstřižení ruských podniků od zahraničního financování a devizových obchodů, „run“ ruských občanů na banky s hrozbou velmi prudkého růstu inflace v Rusku a celkového hospodářského zhroucení země.

Toto vše samozřejmě dále zvyšuje šance na další eskalaci konfliktu na Ukrajině a ještě větší agresi ze strany Ruska. Agresivní rétorika Ruska ohledně použití jaderných zbraní a vymezování sféry vlivu se může dále stupňovat. A toto je obrovský strašák pro finanční trhy a samozřejmě i pro kurz CZK a celý středoevropský region.

Česká národní banka (ČNB) se nyní nachází ve velmi obtížné pozici, protože eskalace napětí na Ukrajině znamená další růst cen energetických komodit a zároveň i oslabování koruny, což vyšší ceny ropy a zemního plynu ještě násobí. Pokud byly ještě před měsícem reálné odhady spotřebitelské inflace pro letošek v rozmezí 8 – 9 %, tak nyní je již téměř jasné, že inflace bude dvouciferná a nelze vůbec vyloučit, že překročení 10 % bude výrazné. ČNB má ve vtahu k velikosti domácí ekonomiky obří devizové rezervy ve výši 175 mld. USD a může je proti oslabování CZK kdykoliv použít. Otázkou je, jak moc by to bylo za současné situace efektivní a kdy s případnými intervencemi začít.

Pro březen jsou podle mě na stole tři scénáře vývoje koruny, přičemž situace se může velmi rychle měnit.

(1) Konflikt začne deeskalovat, geopolitické napětí opadne a CZK rychle posílí zpět do pásma 24,20 – 24,60 CZK/EUR. Pro nadcházející dny je to nejméně pravděpodobný scénář.

(2) Pravděpodobnější variantou je, že vysoké geopolitické napětí bude přetrvávat po větší část března. Kurz CZK tak bude i nadále pod tlakem a obchodovat se bude v širším okolí hranice 25 CZK/EUR. Případnému výraznějšímu oslabení CZK může bránit ČNB intervencemi na devizovém trhu. Nejprve slovně, poté i reálnými intervencemi.

(3) Konflikt na Ukrajině bude ještě více eskalovat a slova o použití jaderných zbraní se budou skloňovat stále častěji. Riziková prémie u CZK se bude zvyšovat a může dojít ke spuštění podobného nebo ještě většího „armagedonu“, který jsme viděli v únoru a v březnu 2020 při covidové pandemii, tj. oslabení CZK směrem k hladině 27 CZK/EUR a výše.

V tuto chvíli se bohužel zdá, že se přesouváme stále více ke scénáři číslo tři, když finanční trhy geopolitické riziko významně podceňovaly, což není nepodobné s vývojem těsně před covidovou pandemií na začátku roku 2020.


Autor je analytik společnosti Akcenta

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat