Miroslav Novák: Průmysl šlape, nové zakázky vzrostly o 90 %

Duben podle očekávání přinesl extrémně silná meziroční čísla z průmyslu. Průmyslová produkce vzrostla o 55,1 % a nové zakázky o neuvěřitelných 90 %! Jedním dechem je však třeba dodat, že za těmito čísly stojí pandemie covid-19, respektive to, že loni v dubnu byla výroba v řadě průmyslových podniků významně omezena nebo zcela přerušena. Na rekordně silná meziroční čísla je tak nutné pohlížet optikou velmi nízké srovnávací základny z loňského dubna.

O tom, jak se v současnosti průmyslu daří, daleko lépe vypovídá meziměsíční srovnání, když v dubnu došlo oproti březnu k nárůstu produkce o 1,9 %. Anebo také fakt, že za první čtyři měsíce letošního roku je produkce jen lehce nižší, než za první čtyři měsíce roku 2019.

V letošním dubnu platilo, že silný meziroční růst produkce si připsala především ta odvětví, která byla loni v dubnu nejhůře zasažena pandemickými uzavírkami. Výroba automobilů i přes problémy s dodávkami komponent vzrostla meziročně o 446,5 %. Právě zde se naplno projevil efekt extrémně nízké statistické základny z loňského dubna. Výjimkou byl v dubnu meziroční pokles produkce oděvů.

Úzkým hrdlem průmyslu zůstává nabídková strana a komplikace v dodávkách. Většinu průmyslových firem aktuálně netrápí nedostatek zakázek, ale stále se zvyšující ceny vstupů a dopravy a prodlužující se prodlevy v dodávkách. Problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích budou velmi pravděpodobně přetrvávat i v nadcházejících měsících.

Pro nejbližší měsíce bude charakteristický velmi silný meziroční růst průmyslové produkce, když loni ve 2. čtvrtletí došlo k výraznému útlumu průmyslu kvůli probíhající pandemii. Hodnotnější obrázek o aktuálním vývoji průmyslu tak budou poskytovat meziměsíční údaje. V souhrnu za celý letošní rok by se mohl růst průmyslu vyšplhat na téměř 10 %.


Autor je analytik společnosti Akcenta

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat