Podíl nezaměstnaných osob (PNO) v červenci v souladu s předpoklady vzrostl na 3,8 % z červnových 3,6 %. Za nárůstem nezaměstnanosti stály v červenci především sezónní faktory. Zároveň však pokračovalo lehké ochlazování pracovního trhu s ohledem na slabý růst tuzemské ekonomiky, a to především v průmyslu.
Od loňského prosince na tuzemském pracovním trhu počet nezaměstnaných mírně převyšuje počet nabízených volných pracovních míst.
Meziročně byl PNO vyšší, když loni v červenci činil 3,5 %. V průběhu letošního roku se navíc meziroční rozdíl v PNO (letošní versus loňský rok) rozšiřuje. Absolutně bylo letos v červenci meziročně nezaměstnaných více o 24,1 tis. a volných míst naopak o 23,6 tis. méně. Od loňského prosince na tuzemském pracovním trhu počet nezaměstnaných mírně převyšuje počet nabízených volných pracovních míst, což platilo i pro letošní červenec (nezaměstnaných bylo 283,0 tis., zatímco volných pracovních míst bylo 262,0 tis.).
Nabídka volných pracovních míst se pravděpodobně ve druhé polovině letošního roku bude i nadále velmi pozvolna dále snižovat. Většině zaměstnavatelů to však zatím moc nepomůže, protože tam kde je nejvyšší poptávka po pracovnících (především Praha, Středočeský kraj, Plzeňský kraj, Pardubický kraj) zůstane situace na pracovním trhu nadále napjatá.
Nabídka volných pracovních míst se ve druhé polovině letošního roku bude nadále pozvolna dále snižovat. Většině zaměstnavatelů to však zatím nepomůže, jejich poptávka po lidech trvá.
V červenci se nic nezměnilo na výrazně nerovnoměrném regionálním rozložení a kvalitě nabízených pracovních pozic. Zhruba polovina všech volných pracovních míst připadá nadále na Prahu a na Středočeský kraj. Zatímco v Praze je poměr necelá tři volná pracovní místa na jednoho uchazeče, tak např. v Moravskoslezském kraji je poměr tři a půl uchazeče na jedno volné pracovní místo. Za pozornost stojí i kvalita pracovních pozic. Na tři čtvrtiny volných pracovních míst je potřeba jen základní vzdělání či dokonce žádné vzdělání, čemuž samozřejmě často odpovídá i mzdové ohodnocení.
Na tři čtvrtiny volných pracovních míst je potřeba jen základní vzdělání či dokonce žádné vzdělání, čemuž samozřejmě často odpovídá i mzdové ohodnocení.
I přes probíhající mírné ochlazování pracovního trhu však nepředpokládám, že by firmy začaly ve druhé polovině roku výrazněji propouštět. Během léta lze očekávat mírný nárůst nezaměstnanosti vzhledem k sezónním faktorům a k utlumenějším pohybům na pracovním trhu, k čemuž ostatně v červenci došlo. Podíl nezaměstnaných osob za celý letošní rok podle mě mírně vzroste na 3,8 % z loňských 3,6 %. Rizikem pro o něco vyšší nárůst nezaměstnanosti ve druhé polovině roku a tím pádem i za celý letošní rok (3,9 % a výše) je malátný vývoj tuzemské ekonomiky v dalších čtvrtletích, především v průmyslu.
Autor textu, Miroslav Novák, je analytik společnosti Akcenta