Miroslav Novák: Meziroční inflace počátkem roku bude v rozmezí 2,7 % až 3,3 %

checkout-4762569_1280

Spotřebitelské ceny v listopadu oproti říjnu vzrostly o 0,1 % a v meziročním srovnání oproti loňskému listopadu o 7,3 %. To je mírně nad prognózou České národní banky (ČNB) s 7,1 %. Meziroční cenová dynamika tak v listopadu zpomalila, když v říjnu meziroční růst spotřebitelských cen činil 8,5 %. Stejně jako v říjnu, tak i pro listopad platí, že meziroční cenová dynamika je zkreslena nižší statistickou základnou z loňského 4. čtvrtletí, kdy byl aplikován tzv. úsporný tarif.

Co stálo v listopadu za mírným meziměsíčním růstem cenové hladiny o 0,1 %? Nejvíce se zdražovalo v oddílu odívání a obuv, což souviselo především s blížící se zimou a jedná se o pravidelný sezónní vzorec. Překvapivě v listopadu mírně vzrostly ceny elektřiny a zemního plynu. Naopak ceny potravin celkově mírně poklesly a ke snížení cen došlo i v oddílech zdraví a doprava, a to díky poklesu cen pohonných hmot.

V meziročním srovnání v listopadu růst cenové hladiny zpomalil na 7,3 %. Dominantním přispívatelem do meziroční inflace byl oddíl bydlení, voda, energie, paliva, který se na meziročním růstu inflace podílel téměř ze dvou třetin. Do meziroční inflace výrazněji rovněž přispívaly oddíly alkohol a tabák a rekreace a kultura. Naopak příspěvek oddílu potravin do celkové inflace dále slábnul.

Za celý letošní rok spotřebitelská inflace velmi pravděpodobně vzroste o 10,8 %. Zcela klíčový je nyní pro další vývoj spotřebitelské inflace leden 2024. Lednová inflace totiž nastaví pomyslnou laťku pro celý rok 2024. V posledních týdnech se navíc nejistota s lednovým přeceněním cen zboží a služeb dále výrazně zvýšila. S otazníkem zůstává dopad výrazného zvýšení regulované složky elektřiny do koncových cen vzhledem k tomu, že silová elektřina naopak zlevňuje.

Další novou nejistotou je vývoj cen potravin na začátku roku, když na jedné straně dojde ke změnám DPH a zároveň obchody nově avizují poměrně výrazné zdržování cen potravin o 5 až 10 %. To podle mě nebude tak horké. Pokud vyjdu z předpokladu, že v lednu oproti prosinci dojde k meziměsíčnímu růstu cen v rozmezí 1,5 % až 2 %, tak bychom se s meziroční inflací měli na začátku příštího roku dostat do rozmezí 2,7 % až 3,3 %, což je již na horní hranici tolerančního pásma ČNB pro inflaci.


Autorem textu je Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat