Spotřebitelské ceny v listopadu oproti říjnu vzrostly o 0,1 % a v meziročním srovnání oproti loňskému listopadu o 7,3 %. To je mírně nad prognózou České národní banky (ČNB) s 7,1 %. Meziroční cenová dynamika tak v listopadu zpomalila, když v říjnu meziroční růst spotřebitelských cen činil 8,5 %. Stejně jako v říjnu, tak i pro listopad platí, že meziroční cenová dynamika je zkreslena nižší statistickou základnou z loňského 4. čtvrtletí, kdy byl aplikován tzv. úsporný tarif.
Co stálo v listopadu za mírným meziměsíčním růstem cenové hladiny o 0,1 %? Nejvíce se zdražovalo v oddílu odívání a obuv, což souviselo především s blížící se zimou a jedná se o pravidelný sezónní vzorec. Překvapivě v listopadu mírně vzrostly ceny elektřiny a zemního plynu. Naopak ceny potravin celkově mírně poklesly a ke snížení cen došlo i v oddílech zdraví a doprava, a to díky poklesu cen pohonných hmot.
V meziročním srovnání v listopadu růst cenové hladiny zpomalil na 7,3 %. Dominantním přispívatelem do meziroční inflace byl oddíl bydlení, voda, energie, paliva, který se na meziročním růstu inflace podílel téměř ze dvou třetin. Do meziroční inflace výrazněji rovněž přispívaly oddíly alkohol a tabák a rekreace a kultura. Naopak příspěvek oddílu potravin do celkové inflace dále slábnul.
Za celý letošní rok spotřebitelská inflace velmi pravděpodobně vzroste o 10,8 %. Zcela klíčový je nyní pro další vývoj spotřebitelské inflace leden 2024. Lednová inflace totiž nastaví pomyslnou laťku pro celý rok 2024. V posledních týdnech se navíc nejistota s lednovým přeceněním cen zboží a služeb dále výrazně zvýšila. S otazníkem zůstává dopad výrazného zvýšení regulované složky elektřiny do koncových cen vzhledem k tomu, že silová elektřina naopak zlevňuje.
Další novou nejistotou je vývoj cen potravin na začátku roku, když na jedné straně dojde ke změnám DPH a zároveň obchody nově avizují poměrně výrazné zdržování cen potravin o 5 až 10 %. To podle mě nebude tak horké. Pokud vyjdu z předpokladu, že v lednu oproti prosinci dojde k meziměsíčnímu růstu cen v rozmezí 1,5 % až 2 %, tak bychom se s meziroční inflací měli na začátku příštího roku dostat do rozmezí 2,7 % až 3,3 %, což je již na horní hranici tolerančního pásma ČNB pro inflaci.
Autorem textu je Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta